Jak oświetlić poszczególne miejsca w kuchni?

Projektując kuchnię, trzeba obmyśleć każdy składający się na nią element. Wszystko może mieć wpływ na końcowy odbiór wnętrza, a już oświetlenie na pewno będzie mieć ten wpływ bardzo duży. Lampy do kuchni nie mogą pojawić się w pomieszczeniu z przypadku. Należy od razu określić dla nich konkretne przeznaczenie, by na zakupach realizowanych w sklepach z oświetleniem wiedzieć w ogóle, czego tak właściwie się szuka.

Oświetleniowe centrum dowodzenia

Najważniejszą rolę w kuchni, jak i w każdym innym domowym pomieszczeniu, odegra oczywiście oświetlenie centralne. Zwykle umieszczane po prostu na suficie, mające za zadanie wstępnie rozjaśnić całą otaczającą je przestrzeń. Centralna lampa powinna zostać tak dobrana, aby wydostające się z niej światło w pierwsze chwili przedostawało się do sufitu i rozświetlało właśnie tę strefę, a potem dopiero przechodziło na meble czy inne części pomieszczenia. Co to daje? Otóż użycie tak działającej lampy pozwoli uniknąć zacienienia, które byłoby jednak czymś mało estetycznym.

Jeżeli centralną lampę do kuchni chce się zawiesić bezpośrednio nad głównym stołem, trzeba też pomyśleć o ustawieniu jej na odpowiedniej wysokości. Odległość między nią a blatem powinna wynosić przynajmniej pięćdziesiąt, a najlepiej osiemdziesiąt centymetrów.

Punkty doświetlające miejsca do pracy

Kuchnia jest miejscem typowo roboczym. To w niej domownicy przygotowują sobie posiłki, często też zjadają je w biegu albo nawet przyjmują gości, którzy wpadają z niezapowiedzianą wizytą. Każdą taką strefę przeznaczoną do określonych czynności trzeba jeszcze dodatkowo oświetlić, skupiając się tu zwłaszcza na blatach roboczych, czyli strefie gotowania. Można umieścić w jej obrębie specjalne lampy halogenowe albo niewielkie lampki LED.

Oświetleniowe diody często wmontowuje się bezpośrednio w szafki, stoły i blaty. Dzięki temu w ogóle nie zajmują one miejsca, a mimo to są w stanie dobrze spełniać swoją podstawą funkcję.

Dodatkowy element dekoracyjny

Jeżeli natomiast kuchnia została połączona z jadalnią bądź częścią salonu i dlatego też umieszczono w niej duży stół z krzesłami, warto tę dodatkową strefę jakoś podkreślić, by poprzez jej zaakcentowanie oddzielić ją od reszty pomieszczenia. A jak to zrobić? Nawet w takim przypadku śmiało można wykorzystać lampy do kuchni (https://candellux.com.pl/pl/menu/lampy-do-kuchni-156.html), umieszczając kilka identycznych ich egzemplarzy bezpośrednio nad stołem i tworząc z nich zgrabną linię świetlną. Będzie to rozwiązanie zarówno praktyczne, jak i efektowne. Coś takiego sprawdzi się zwłaszcza w tych większych pomieszczeniach.