Kupujemy żarówkę gu10

Pomimo tego, że żarówka gu 10 to standard rozpowszechniony lata temu, to jednak w dalszym ciągu wielu kupujących na poważne problemy z określeniem nawet jej podstawowych cech. Nic więc dziwnego, że kupowanie takiej żarówki sprawia problem, ponieważ na rynku dostać można wiele wariantów i odmian tej, wydawać by się mogło prostej wersji żarówki. Na jakie jej cechy i parametry trzeba zwracać uwagę?

Czy warto wybrać model led?

Podstawowym pytanie, od którego należy zacząć wybieranie żarówki tego rodzaju, to czy powinna to być wersja led, czy też lepiej pozostać przy klasycznym rozwiązaniu, czyli żarówce halogenowej. Wielu osobom zakup modelu ledowego może wydawać się kiepskim pomysłem, a to za sprawą znacznie wyższej ceny. Co się jednak za nią otrzymuje?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że żarówki gu10 typu led cechują się rewelacyjną jakości wykonania, a także niespotykaną w innym rodzaju trwałością. Więcej za nią trzeba zapłacić, lecz jednocześnie starcza ona na dłużej. Co więcej, oszczędności popłyną także z tytułu rachunków za prąd, ponieważ taka żarówka zużywa znacznie mniej energii.

Jaki wybrać kolor?

Jeśli wybierze się żarówkę led otrzymuje się kolejną, bardzo ważną korzyść, czyli możliwość wybrania konkretnego jej koloru. W tym wypadku ma się do czynienia oczywiście z dobraniem odpowiedniego odcienia światła białego.

Jakie więc ma się możliwości i na podstawie jakich cech dokonać wyboru? Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że jeśli chce się w pomieszczeniu uzyskać komfortowy i przytulny klimat, poleca się wybranie modelu białego ciepłego, który wpadać może nawet w odcień żółtego. Jeśli natomiast dane miejsce ma być przede wszystkim robocze, a także przeznaczone do nauki, w takim wypadku poleca się rozwiązanie w postaci światła białego zimnego. Pobudza ono do działania, a także sprzyja lepszej koncentracji.

Jaki strumień światła powinna mieć żarówka gu10?

Rzecz jasna na barwie światła wybór konkretnego modelu żarówki gu10 się nie kończy. Oprócz tego dowiedzieć się trzeba także, jak silne ma być jej światło. Dawniej wystarczyło tylko sprawdzić, jak wygląda pobór mocy przez daną żarówkę, aby wiedzieć, jak będzie jasna. Obecnie jednak za ten parametr głównie odpowiada ilość lumenów, którymi dana żarówka się cechuje. Im będzie ich więcej, tym większa będzie ilość emitowanego światła. Przyjmuje się, że jeśli oświetlenie ma pełnić funkcje typowo dekoracyjną i tylko podświetlać określoną przestrzeń, w takim wypadku zalecane są żarówki 200 lm. Jeśli jednak mają to być pełnoprawne punkty świetlne, które dostarczać będą do pomieszczenia większą ilość światła, w takim wypadku lepiej celować w modele około 500 lm.