Nastrojowe oświetlenie – kinkiety

Kwestia oświetlenia to bardzo ważny element, który należy brać pod uwagę podczas projektowania wnętrz, zarówno mieszkalnych, jak i użytkowych. Oprócz standardowych lamp nasufitowych warto rozważyć wykorzystanie kinkietów. Jak rodzaj oświetlenia i lamp wpływa na charakter wnętrza? Jak wykorzystać kinkiety naścienne podczas urządzania wnętrz?

Lampy i oświetlenie

Do wyboru mamy zarówno wiele różnych rodzajów lamp, jak i żarówek. Lampy różnią się między sobą nie tylko projektem, ale także sposobem mocowania – są lampy nasufitowe mocowane na haku albo bezpośrednio do sufitu, lampy naścienne, na przykład kinkiety hotelowe, oraz lampy stojące, przeznaczone zarówno do stania na podłodze, jak i na meblach. Warto zwrócić uwagę również na kwestię doboru żarówki. Pod względem ekonomicznym najbardziej opłaca się kupować żarówki ledowe – choć jednorazowo są one droższe, to zużywają znacząco mniej energii elektrycznej i mają dłuższą żywotność niż żarówki tradycyjne. Oprócz tego należy sprawdzić również jasność i barwę światła dawanego przez daną żarówkę. Zasadniczo w świetle mocnym i o białej barwie najlepiej widzimy, ponieważ imituje ono światło dzienne, natomiast żółte, mniej intensywne światło przypomina to dawane przez ogień i pomaga się zrelaksować.

Kinkiet hotelowy we wnętrzach

Staroświecki kinkiet hotelowy (kliknij) kojarzący się z przestrzenią publiczną świetnie sprawdzi się również w domu. Niezależnie od tego, czy całość wnętrza jest urządzona minimalistycznie, w stylu skandynawskim czy industrialnym, eleganckie lampy w stylu vintage znajdą w nim swoje miejsce, stanowiąc ciekawy, przełamujący całość akcent. Żeby uniknąć wrażenia niespójności, należy zadbać o to, aby lampy pasowały do siebie nawzajem, na przykład żeby metalowe elementy kinkietów, lamp nasufitowych i stojących były w tym samym kolorze, na przykład mosiężne. Powinny być podobne również pod względem stylistycznym. Inaczej ma się sprawa, jeśli każde pomieszczenie w naszym domu czy mieszkaniu jest urządzone w inny sposób – wtedy możemy sobie pozwolić również na różnorodne lampy.

Jak oświetlenie buduje nastrój

O ile w głównych dla danego pomieszczenia lampach nasufitowych warto zamocować jasne, białe żarówki, to w umieszczonych w korytarzu, przy łóżku czy w łazience kinkietach możemy wykorzystać żarówki dające nastrojowe, żółte światło. Żółte światło jest ciepłe, przytulne, pomaga nam się zrelaksować i wyciszyć, dlatego jest idealne do sypialni, na ganek czy też do wieczornego czytania. Kinkiet z delikatną żarówką może sprawdzić się również w łazience, do korzystania z niego w czasie odprężających kąpieli.