Właściwe oświetlenie do salonu: wskazówki i porady

Salon to szczególne pomieszczenie w każdym domu. Z jednej strony powinna to być domowa przestrzeń dla całej rodziny. Z drugiej strony musi też pełnić funkcję „prezentacyjną” podczas przyjmowania gości. Rozwiązanie obu zadań w jednym pomieszczeniu jest trudne. Ale jest to możliwe: przy odpowiednim oświetleniu, od podstawowego do dekoracyjnego.

Jakie są rodzaje oświetlenia do salonu?

Gama rodzajów świateł, które są stosowane w salonach jest ogromna. Jednak najpopularniejsze odmiany to:

Żyrandole do salonu

Najbardziej tradycyjna opcja, odpowiednia dla 90% przypadków. Lampy do salonu tego typu mogą być wiszące lub natynkowe. Te ostatnie są optymalne w pomieszczeniach o wysokości sufitu do 220 cm i dla nowoczesnych stylów wystroju.

Mini reflektory do salonu

Zminiaturyzowane reflektory punktowe są uniwersalne i łatwe do zintegrowania z dowolnej wielkości i aranżacji oświetlenia salonu. Występują w trzech rodzajach: wpuszczane (do sufitów podwieszanych), natynkowe, na nóżkach z możliwością regulacji kierunku światła (tzw. reflektory). Wszystkie reflektory mogą spełniać różne role.

Kinkiety do salonu

Kinkiety mogą być montowane na ścianie lub na powierzchni. W tym przypadku wybór kinkietów to kwestia designu, a nie funkcjonalności. Ale charakter wiązki światła jest ważny z punktu widzenia praktycznego. Do salonu raczej nie jest potrzebne światło kierunkowe – w przedpokojach bardziej sprawdzą się kinkiety z rozproszonym światłem.

lampy do salonu

Lampy podłogowe

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać oprawy oświetleniowe do salonu o najbardziej spektakularnym wyglądzie, modele podłogowe są niemal najbardziej oczywistą odpowiedzią. Zawsze przyciągają wzrok! I można znaleźć lampę podłogową funkcjonalną lub dekoracyjną, z kierunkowym, rozproszonym lub odbitym światłem, z regulacją, półkami itp.

Lampy stołowe

Przed zakupem tego sprzętu trzeba zdecydować o jego przeznaczeniu. Lampa stołowa powinna mieć światło kierunkowe, zamknięty plafon oraz regulacje położenia, jasności i koloru. Jeśli lampa stoi na stoliku bocznym przy sofie lub na stoliku kawowym, styl jest kluczowy.