Nieduża łazienka – jak ją optycznie powiększyć?

Nie każdy może pochwalić się wielkometrażową łazienką, ale za pomocą pewnych trików może ona sprawiać wrażenie optycznie większej i estetycznie się prezentować. Duże znaczenie ma wystrój wnętrza, które w przypadku ograniczonego metrażu musi być bardzo dobrze przemyślany. Istotne jest nie tylko to, jak zostanie urządzona łazienka, ale też to, jak wyglądać będą ściany. Można je pomalować lub wyłożyć płytkami. W łazience, ze względu na panujący tam mikroklimat, coraz częściej wybór pada na płytki na ścianę. Umiejętnie dobrane pozwolą na stworzenie komfortowego wnętrza i jednocześnie na wizualne powiększenie go.

Jakie płytki na ścianę wybrać w przypadku małej łazienki?

W przypadku małej łazienki idealnie sprawdzają się płytki na ścianę, które będą odbijały światło. Jest to skuteczny sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia z małym metrażem. Warto wobec tego rozejrzeć się za płytkami z połyskiem. Znaczenie ma też to, aby zadbać o odpowiednie oświetlenie. Kolejnym trikiem jest wybranie płytek w jasnych i chłodnych kolorach. W ten sposób można zyskać wrażenie większej przestrzenności. Wnętrze można ocieplić za pomocą odpowiednich dodatków. Wystrzegać należy się w małych łazienkach kontraktowych i grubych fug. Efekt szachownicy jest złym pomysłem. Godne polecenia są duże płytki na podłodze i podwieszana ceramika. Zasada jest taka, że im mniej rzeczy znajdzie się na podłodze, tym wnętrze będzie sprawiało wrażenie bardziej przestronnego. Świetnie sprawdzają się poziome i pionowe dekory w małej łazience. Ich zdaniem jest poszerzenie wnętrza i wydłużenie go. W przypadku płytek z poziomymi i szerokimi wzorami można mówić o poszerzeniu wnętrza. Z kolei płytki pionowe z pionowymi dekorami wydłużają je.

Co jeszcze można zrobić?

Ciekawą opcją przypadku płytek na ścianie wykonanych z ceramiki jest zrobienie schowków w zabudowie. Wystarczy zrobić półki wykończone płytkami ceramicznymi, przez co łazienka zyska na przestrzenności. Świetnie sprawdzają się duże płytki w małej łazience, szczególnie takie z regularnymi brzegami. Zaleca się położyć je bezfugowo, najlepiej oczywiście takie z połyskiem. Dobrym pomysłem jest położenie płytek do 2/3 wysokości ściany. To samo dotyczy płytek prostokątnych.