Dlaczego warto posiadać żarówki led?

Pomimo tego, że żarówki led promowane są zarówno przez władze, naukowców i sprzedawców, to jednak w dalszym ciągu całkiem duża grupa użytkowników nie jest co do nich przekonana. W czym zatem żarówki tego typu są lepsze od używanych do tej pory żarówek żarnikowych?

Kwestia ekonomiczna

Nie da się ukryć, że tym aspektem, który najmocniej przemówi do statystycznego użytkownika żarówek, jest kwestia ekonomiczna. To prawda, aby kupić oświetlenie led, trzeba niestety całkiem sporo zainwestować, ponieważ są to żarówki nieco droższe niż typowe żarówki żarnikowe. Różnica w cenie bardzo szybko się jednak zwraca, ponieważ taka ledowa żarówka potrzebuje o wiele mniej energii do wygenerowania takiego samego światła. Przykładowo tradycyjna 60 W żarówka to odpowiednik żarówki ledowej o około 3-4 watach. Różnica jest więc kolosalna.

Kwestia ekologiczna

Kwestia mniejszych rachunków za prąd to jednak nie wszystko, ponieważ żarówki ledowe to również ogromna różnica ze względów ekologicznych. Nie chodzi tylko o mniejsze zapotrzebowanie na energię, co oczywiście przekłada się na mniejsze generowanie CO2, lecz przede wszystkim na zawarte w żarówkach metale i materiały, z których zostały wyprodukowane. Tradycyjna żarówka jest niestety bardzo szkodliwa dla środowiska, podczas gdy żarówka ledowa jest dla niego praktycznie neutralna. Warto o tym pomyśleć, gdy będzie się przy półce decydowało o kupnie konkretnego rodzaju żarówki.