Jak powstają płytki klinkierowe?

Klinkier to atrakcyjny element w budownictwie cieszący się ogromną sławą. Z cegły klinkierowej powstają kominki, ogrodzenia, fasady. Płytki klinkierowe mają także większe wykorzystanie, można je wykorzystywać na zewnątrz, jak również wewnątrz domów – fasady, posadzki, schody, tarasy, przedpokoje, podokienniki, kominki, filary, ogrodzenia.

W czym tkwi popularność klinkieru? Płytka klinkierowa niezwykle dobrze sprawdza się w miejscach używanych poprzez dzieci oraz osoby starsze.

We wnętrzach

Płytki klinkierowe z https://www.ekspercilazienek.pl/plytki-klinkierowe należałoby również wykorzystywać w pomieszczeniach budynków, gdzie choćby jako mały dodatek obejmujący element ściany uwypuklają styl kompozycji. Przy zakładaniu klinkierowej okładziny postępujemy identycznie jak z płytkami ceramicznymi, wykorzystywanymi np. w toalecie. Jedyna ważna rozbieżność to rodzaj fugowania. W tymże wypadku nie rozdrabniamy zaprawy po licu płytek, lecz przy pomocy kielni spoinówki wypełniamy znajdujące się między nimi luki określoną, półsuchą zaprawą.

Płytki klinkierowe niemal jak cegły

Płytki robione są z tego samego artykułu co klinkierowe cegły. Opala się je w temperaturze przynajmniej 1000 oC. Mają identyczną długość oraz wielkość, taką samą barwę i faktury. Mogą być gładkie czy ryflowane, jednokolorowe lub cieniowane. Są także rodzaje dodatkowe, kształtem podobne do starych, zużytych cegieł. Prócz tradycyjnych, produkowane są także płytki narożnikowe, dzięki którym fasada zdolna jest także bardziej upodobnić się do prawdziwego klinkierowego muru. Montaż płytek można zacząć tylko po tym, jak wykonawcy ułożą ocieplenie oraz przygotują na nim tak nazywaną warstwę zbrojoną.