Parapety wewnętrzne – jaką rolę pełnią w pomieszczeniach?

Funkcji, jakie pełnią parapety wewnętrzne w pomieszczeniach, jest wiele. Chronią meble i przedmioty w pobliżu przed osadzaniem się kurzu, zdobią pomieszczenia oraz ciepło z grzejników kierują bezpośrednio do środka pomieszczenia. Parapety wewnętrzne montowane są już na etapie montowania, dlatego ważne jest, aby wcześniej zdecydować się na ich odpowiedni rodzaj.

Rodzaje parapetów wewnętrznych

Parapety wewnętrzne powinny być wykonane z materiału, który jest nie tylko solidny, ale również łatwy w konserwacji. Powinien być również dopasowany do wnętrza, jego charakteru i kolorystyki.
Parapety wewnętrzne mogą być wykonywane z drewna różnego gatunku (szeroki wybór znajdziemy m.in. na https://www.golddoor.pl/pl/products/parapet-wewnetrzny-17469.html). Będzie to jesion, dąb i wiele innych gatunków. Parapet taki jest łatwy w czyszczeniu, ponieważ pokrywa się go specjalnym lakierem.

Parapety wykonane mogą być również z płyt drewnopochodnych. Wyróżnić tu można kilka rodzajów. Są to wewnętrzne parapety z płyt pilśniowych, laminowane lub z płyt postformingowych.
Bardzo popularne są także parapety PCW, czyli z tworzywa sztucznego. Tego typu parapety występują w różnych wzorach i kolorach. Ich wadą jest to, że z czasem mogą zżółknąć. Często ludzie wybierają parapety z kamieni, takich jak granit i marmur.

Jakie jeszcze mogą być parapety wewnętrzne?

Wewnętrzne parapety mogą być również wykonane z materiału, który obecnie przeżywa swój renesans. Jest to znane niegdyś lastryko.

Materiał ten jest odporny na ścieranie i wilgoć, twardy, a do jego czyszczenia wystarczy ciepła woda i ścierka. Parapety, które wykonane są z tego materiału, idealnie dopasowują się do wnętrz ultra nowoczesnych, a także tych klasycznych lub do pomieszczeń urządzonych w stylu retro. Dodatkową zaletą lastryko jest to, że może być w wielu wariantach kolorystycznych lub w różnych wzorach.

Parapety z lastryko kupić można bez problemu.