Jak wybrać monitor do komputera?

Monitor to kluczowy element komputera użytkowego – odpowiedni wybór tego urządzenia decyduje o jakości odbioru obrazu, wykorzystaniu możliwości komputera, a także komforcie pracy. Czym kierować się, wybierając monitor? Jak dopasować go do komputera o określonym przeznaczeniu?

Różne typy monitorów

Monitory komputerowe mają trzy decydujące parametry:

  •  rozdzielczość, czyli liczbę wyświetlanych pikseli,
  •  format, czyli rozmiar monitora z uwzględnieniem stosunku wysokości do szerokości,
  • częstotliwość odświeżania obrazu, czyli ile klatek na sekundę jest w stanie wyświetlić monitor.

Osobie początkującej wydawać by się mogło, że dominacja jednej z tych cech nie ma większego znaczenia, jednak właśnie to decyduje o tym, dla jakiego użytkownika monitor jest dedykowany. Oprócz trzech wymienionych cech istnieją jeszcze inne atuty, takie jak jakość wyświetlanych kolorów i różne funkcje dodatkowe, jednak określenie ich istotności jest mocno indywidualną kwestią.

Wybór monitora – dla każdego coś innego

Przy wyborze monitora należy ściśle określić jego zastosowanie. Jako przykład weźmy frazę „monitor do pracy”. Osoba szukająca monitora do pisania na komputerze wybierze inny sprzęt, niż ktoś zajmujący się projektowaniem 3D. Tak samo jest z innymi zastosowaniami komputera. Wybierając monitor, należy więc rozeznać się, jakie jego cechy są dla nas najważniejsze. Gracze komputerowi docenią wysoką częstotliwość odświeżania, która nie jest aż tak istotna dla osób pracujących z edytorem tekstu. Jeżeli wiadomo już, jakie cechy monitora są dla nas najważniejsze, wybór sprzętu nie będzie stanowić żadnego problemu.