Co przyda nam się bardziej wyrzynarka czy piła szablasta?

Wyrzynarka oraz piła szablasta są to dwa urządzenia, pomiędzy którymi nie każdy widzi różnicę. W sumie są to urządzenia działające na podobnych założeniach i tylko pewne szczegóły ich budowy oraz stosowania sprawiają, że rozpatrujemy je jako osobne urządzenia.

Niezależnie od tego, czy mówimy o takim urządzeniu jak wyrzynarka akumulatorowa, wyrzynarka elektryczna, piła szablasta elektryczna itp., warto zastanowić się, czy potrzebujemy tych dwóch urządzeń.

Podobieństwa wyrzynarek i pił szablastych

Jak wspomniano niezależnie od tego, czy mówimy o wyrzynarce akumulatorowej, czy wyrzynarce elektrycznej i ich odpowiednikach pod postacią pił szablastych, to nie ma wątpliwości co do tego, że urządzenia te są bardzo podobne. Zarówno jedno, jak i drugie działa na takiej zasadzie, że częścią roboczą jest brzeszczot napędzany silnikiem. Brzeszczot ten porusza się ruchem posuwisto zwrotnym, co powoduje cięcie materiału.

Obydwa urządzenia są stosunkowo małe i proste w obsłudze. Dodatkowo warto powiedzieć, że jeśli takie urządzenie ma być dobrej jakości, to nie ma co iść z wyrzynarka Milwaukeeć na kompromisy i należy zakupić sprzęt od zaufanego producenta, taki jak wyrzynarka Milwaukee. Tylko taka wyrzynarka jak wyrzynarki Milwaukee, gwarantują solidność.

Różnice

Dość o podobieństwach, bo o tym, co jest warte kupienia, decydują różnice. Piły szablaste mają dłuższe i grubsze brzeszczoty. Pozwala to na cięcie różnych materiałów o znacznej grubości. Za pomocą piły szablastej możemy ciąć tylko i wyłącznie w linii prostej. Wyrzynarka z kolei ma brzeszczot krótszy i cieńszy. Dzięki niej mamy mniejszy zakres użytkowania, jeśli idzie o grubość materiału, ale możemy ciąć nie tylko po linii prostej, ale mamy możliwość wycinania całkiem skomplikowanych kształtów.

W zastosowaniach typowych domowych bardziej wszechstronna jest wyrzynarka. Jeśli jednak prowadzimy prace budowlane, to piła szablasta również się przyda.