Z jakich części składa się motopompa do wody?

Motopompa do wody to urządzenie służące do przepompowywania wody z jednego miejsca na drugie. Może być używana w wielu różnych dziedzinach i sektorach, jej najczęstsze zastosowania są w rolnictwie i ogrodnictwie, dostarczaniu wody pitnej, opróżnianiu basenów i studni, usuwaniu ścieków lub zasilaniu kotłów. Istnieją 2 rodzaje pomp wodnych: motopompy i pompy elektryczne.

Jaka jest różnica między motopompami a pompami elektrycznymi?

Z motopompą mamy do czynienia, gdy pompa wodna jest napędzana silnikiem za pomocą paliwa. Motopompa do wody jest stosowania do dużych prac i zawsze jest zasilana benzyną lub innym paliwem. Zaletą jest to, że mają większą autonomię. Natomiast pompa elektryczna jest pompą wodną napędzaną elektrycznie, czyli jest podłączona do prądu elektrycznego lub jest ładowana.

motopompa do wody

Motopompa do wody składa się z następujących części

  • Obudowa lub korpus: Jest to po prostu korpus, w którym zamknięty jest mechanizm pompujący wodę. Generalnie obudowa musi być antykorozyjna ze stali nierdzewnej lub żeliwna, jeśli nie jest zatapialna.
  • Wlot i wylot: są to otwory przez, które przechodzi woda.
  • Wirnik: jest to urządzenie służące do napędzania wody znajdującej się w obudowie. Najczęściej są to łopatki.
  • Uszczelki i pierścienie: elementy, które sprawiają, że pompa jest prawidłowo uszczelniona, osiągając określoną kompresję wewnętrzną.
  • Wał wirnika: to wał, który utrzymuje wirnik, aby mógł się na nim obracać.
  • Łożyska: służą do prawidłowego podtrzymywania wału wirnika.
  • Panel sterowania: jego funkcją jest obsługa motopompy wody, zawierać przełączniki lub przyciski, aby włączyć lub wyłączyć pompę.
  • Silnik: silnik napędzą wał, który z kolei porusza wirnikiem, aby woda mogła przepływać z jednej strony na drugą. W zależności od mocy silnika, może on pompować większą ilość wody w jak najkrótszym czasie. Silnik może zawierać inne specjalne części, takie jak wentylator, cewka, magnesy itp.