Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tarczach do cięcia metalu

Zdarza się, że potrzebujemy wyciąć coś w blasze, a może i nawet będzie trzeba ciąć grubsze i bardziej obszerne rzeczy. Nie jest to też zadanie dla każdego, bo nie każdy potrafi obsługiwać „kątówkę”, którą można wyciąć daną rzecz. Żeby jednak to się stało, należy założyć właściwą tarczę i o niej powiemy sobie więcej w poniższym tekście. Na co zwracać uwagę? Dlaczego warto wybrać taką, a nie inną? O tym się przekonamy z naszego tekstu.

Jakie wybierać tarcze do cięcia metalu?

We wstępie podkreśliliśmy, że tarcze do cięcia metalu mają różne wymiary i tak rzeczywiście jest. Podstawą jednak jest umiejętność cięcia metalu, bo nie ukrywamy, że trzeba mieć w rękach sporo wprawy, a na początku na pewno i odwagi. Przechodząc już jednak do samych tarczy, to na pewno istotnym wątkiem jest w tym przypadku jej rozmiar. Zaznaczamy, że do cięcia rur, materiałów oraz profili najlepiej sprawdzają się tarcze o grubości 1,6 i 2,5mm. Dzięki nim będzie można wykonać to bez większego problemu, chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, że większość z was i tak o tym wie. Mówimy to jednak dla tych, którzy nie do końca mają tego świadomość. Czym grubsza tarcza, tym też jest większa stabilność cięcia, a tarcze 2,5mm zdecydowanie będą najlepsze do wykonania tego zadania.

Czy cena ma spore znaczenie przy wyborze tarczy do cięcia metalu?

Na pewno nie powinna mieć, gdyż dobre tarcze do cięcia metalu nie są dużym wydatkiem. Uczulamy jednak na to, żeby niekoniecznie decydować się na najtańsze tarcze, gdyż będą one się szybciej ścierać i w konsekwencji czas ich zużycia będzie krótszy. Najlepiej jest wybierać tarcze do cięcia metalu renomowanych marek, które mają ugruntowaną pozycję na rynku, a w dodatku sprawnie spełnią swoje zadania. Kryterium ceny nie powinno mieć znaczenia, ponieważ dobre tarcze można kupić za około 3 zł za sztukę, a często można kupić je pakowane po 30-50 sztuk i cena takiego zestawu nie jest zbyt duża.