Oddzielne domki ogrodowe na sprzęt ogrodniczy to najlepsze rozwiązanie do jego bezpiecznego przechowywania. Warto więc zastanowić się nad wymaganiami wobec tego obiektu, rozważyć porady ekspertów, przeznaczyć budżet, zakupić materiały i zbudować mały magazyn na narzędzia, sprzęt i maszyny.
Domki ogrodowe: podstawowe wymagania
- Solidna i trwała konstrukcja zapewniająca bezpieczne użytkowanie i długowieczność przedmiotu;
- Konstrukcja z wysokiej jakości materiałów, aby zminimalizować koszty przyszłych modyfikacji i napraw;
- Suche i ciepłe pomieszczenie – podstawowe wymagania dla inwentaryzacji części metalowych i drewnianych, narzędzi elektrycznych i spalinowych;
- Wygodna aranżacja – półki, regały, dobrej jakości oświetlenie. Wszystko to jest niezbędne do komfortowego korzystania z budynków gospodarczych.
Domki narzędziowe i materiał wykonania budowli
Domki narzędziowe mogą być zbudowane z materiałów takich jak drewno lub kombinacja pustaków żużlowych, pianobetonu i silikatu gazowego. Jakość konstrukcji zostanie jednak znacznie obniżona, choć zaoszczędzone zostaną pieniądze.
Lepszym rozwiązaniem jest budowa nowej szopy według klasycznej technologii, z zastosowaniem nowoczesnych materiałów izolacyjnych w wykończeniu. Dzięki takiemu podejściu konstrukcja będzie niezawodna i trwała, a jej żywotność wyniesie co najmniej 40-50 lat z okresowymi naprawami. Wybór technologii budowy wiaty nie jest tak trudny jak w przypadku budowy domu. Wymagania są znacznie mniejsze, a sam obiekt jest prosty i nie wymaga szczegółowych obliczeń, dokumentacji projektowej i pozwoleń.
Najważniejsze jest to, że musi on spełniać Twoje życzenia i okazać się wysokiej jakości, naprawdę solidny! W takiej szopie będzie można racjonalnie przechowywać sprzęt ogrodniczy bez obawy, że łopaty i mechanizmy tnące zardzewieją na wiosnę, połączenia w sprzęcie wyschną lub drewniane sadzonki zgniją.