Jak wykorzystać geometrię w przestrzeni mieszkalnej?

Geometryczne kształty i wzory stały się wiodącym trendem w dekoracji wnętrz. Wzory geometryczne na ścianę we wnętrzach wprowadza dynamikę i jest łatwym sposobem na dodanie akcentów do salonu lub sypialni. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, jak stosować geometryczne nadruki we wnętrzach, jak je wykorzystać, aby skorygować kształt pomieszczenia i podkreślić styl.

Geometryczne kształty w różnych stylach

Wnętrze, w którego wystroju zastosowano wzory geometryczne, nigdy nie wygląda nudno. Przez wieki właściwie stosowane ozdoby nadawały mieszkaniu poczucie kompletności. Jednym z pierwszych, w którym zastosowano geometrię, był styl angielski. Już ponad sto pięćdziesiąt lat temu słynny tartan był obecny w angielskich wnętrzach.

Klatka sam w sobie jest uporządkowanym, harmonijnym wzorem, a w angielskich wnętrzach stwarza poczucie harmonii i szacunku. Tartan występuje w tapicerkach, tapetach, dywanach i chodnikach, zasłonach i innych tekstyliach.

Tradycyjny wzór geometryczny jest również ceniony w stylach rustykalnych, takich jak country i prowansalski, dlatego w tych wnętrzach kratę stosuje się w spokojniejszych, pastelowych odcieniach. Szczególnym akcentem prowansalskim jest stosowanie pasków, zarówno w obiciach mebli, jak i w dekoracjach ściennych.

Jak dodawać i z czym łączyć?

Oprócz oczywistych zalet estetycznych, wzory geometryczne na ścianach (zobacz propozycje od Sfmeble) i innych powierzchniach mają także duże znaczenie praktyczne. Mogą oni udoskonalić Twoją przestrzeń, podkreślając jej zalety i korygując niedociągnięcia. Zastosowanie wzorów geometrycznych na ścianach, podłogach i sufitach może zmienić wizualny odbiór pomieszczenia, a szczególnie dobrze sprawdza się w małych pomieszczeniach.

Pokój będzie wydawał się większy, jeśli wybierzesz tapetę z pionowymi pasami, które optycznie podnoszą sufit. Jeśli chcesz poszerzyć wąskie pomieszczenie lub wydłużyć ścianę, wybierz tapetę w poziome pasy.

Przyciągające wzrok, kontrastowe wzory przyciągają uwagę, więc wybieraj je z rozwagą i stosuj oszczędnie, nawet jeśli pomieszczenie jest dużych rozmiarów. Duży wzór ma zdolność do ukrywania objętości, dlatego nie powinien być stosowany w dekoracji małych pomieszczeń, zwłaszcza kuchni i korytarzy.