Jak zaprojektować pokój młodzieżowy?

Pokój młodzieżowy pełni bardzo wiele funkcji. Nastolatek odpoczywa w nim, śpi, odrabia lekcje i przechowuje swoje rzeczy. Zaprojektowanie takie pomieszczenia nie jest łatwe. Meble, które zostaną wybrane do pokoju młodzieżowego muszą być funkcjonalne i praktyczne. O czym trzeba pamiętać, wybierając meble do pokoju nastolatka? 

Łóżko – sen jest najważniejszy

Zastanawiając się, jak wybrać meble młodzieżowe, nie można zapomnieć, że najważniejszy jest zdrowy sen. Nastolatek, który dobrze się wyśpi będzie świetnie funkcjonował w ciągu dnia. Będzie miał energię i siłę, by się uczyć i aktywnie spędzać czas. 

Wybierając łóżko do niewielkiego pokoju młodzieżowego, warto zwrócić uwagę na modele, które wyposażone są w pojemniki do przechowywania pościeli. Jest to zawsze dodatkowe miejsce, w którym można trzymać pościel, ale również ręczniki, odzież sezonową czy dodatkowy materac. 

Ważnym elementem łóżka jest materac, który musi zostać dobrany do ciężaru nastolatka. Już w sklepie należy sprawdzić czy ma on odpowiednią twardość. Nie jest to trudne. Wystarczy położyć się na materacu i wsunąć dłoń pod plecy. Jeżeli ręka wchodzi z oporami, twardość materaca jest idealna. 

Wybierając łóżko, koniecznie trzeba dopasować go do wystroju pokoju. W pokoju chłopca świetnie będzie wyglądało łóżko drewniane. Jasny kolor drewna sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu. Łóżko wykonane z białej płyty MDF rozjaśni optycznie pokój. Do pokoju nastolatki można wybrać łóżko wykonane z metalu, które idealnie wpisze się w industrialny oraz romantyczny wystrój. 

Szafy, szafki i szafeczki

Zastanawiając się jak wybrać meble młodzieżowe nie można zapomnieć, że w pokoju nastolatka muszą znaleźć się szafy, w których będzie przechowywał ciuchy i inne niezbędne rzeczy. 

Wybierając szafę trzeba zwrócić uwagę, by była wyposażona w wieszaki na ciuchy, szuflady oraz półki. Dzięki takiemu podziałowi szafy bez problemu będzie można przechowywać wszystkie niezbędne ciuchy. 

Ilość wieszaków czy półek trzeba dopasować do indywidualnych potrzeb. W szafie nastolatki, która lubi nosić sukienki powinno znaleźć się więcej wieszaków. U nastolatka, który przede wszystkim chodzi w ciuchach dresowych sprawdzą się półki i szuflady. 

Decydując się na szafę do pokoju młodzieżowego można wybrać meble kolorowe, dzięki czemu pokój stanie się barwny i radosny. Interesująco wyglądają szafy, których drzwi są w różnych kolorach. Świetnie wyglądają również szafy, które na drzwiach mają duży, interesujący obraz. Rodzice, którzy zdecydują się na szafę z drzwiami szklanymi mają nieograniczony wybór obrazów.  

Wybierając meble do pokoju młodzieżowego warto również zadbać, by znalazły się w nim komody. Są to meble eleganckie i jednocześnie praktyczne. W komodzie można przechowywać bieliznę, t-shirty, ale również książki oraz zeszyty. 

Meblując pokój młodzieżowy warto wykorzystać również ściany, by umieścić na nich półki, które mogą mieć kształt trójkąta, heksagonu czy prostokąta. Dzięki półkom nastolatek zyska dodatkowe miejsce na książki, pamiątki z wakacji lub dekoracyjne bibeloty.