Doniczki samonawadniające – co warto o nich wiedzieć?

Wszyscy lubimy otaczać się ładnymi rzeczami, a także żyć w pięknym miejscu. Osiągnąć to można na wiele sposobów, a bez wątpienia jednym z popularniejszych jest wykorzystywanie do tego celu roślin. Niestety bardzo często zapominamy o ich regularnym podlewaniu, co rzecz jasna szybko kończy się uschnięciem nawet najbardziej odpornej na brak wody rośliny. Rozwiązaniem tego problemu wydają się być doniczki samonawadniające. Czym one są i co ogólnie powinno się o nich wiedzieć?

Doniczka samonawadniająca — podstawowe informacje

Wiedzieć trzeba, że podlewanie to najważniejsza część dbania o roślinę. Jeśli nie będzie się jej dostarczało regularnie odpowiedniej dawki wody, po prostu ona zginie. Co jednak istotne, nie zawsze musi to być wynik niedopatrzenia i zwykłego zapominalstwa. Bardzo często problemem bowiem jest sytuacja, gdy wyjeżdżamy na dłuższy czas służbowo lub po prostu na wakacje. W takich sytuacjach rośliny mogą pozostać przez dłuższy czas bez dostępu do wody. Problem ten jednak można łatwo rozwiązać, jeśli tylko zastosuje się specjalne doniczki samonawadniające dostępne w ofercie KwiatyDonice.pl.
Jest to dość skomplikowana w budowie donica, której głównym założeniem jest automatyczne dostarczanie wody do gleby. Jak to możliwe? Donica tego rodzaju składa się z dwóch komór, czyli tej standardowej z ziemią i korzeniami oraz z drugą położoną poniżej, która jest po prostu zbiornikiem na wodę. Łączy je system kanalików, przez które przesącza się woda. Dzięki temu nie ma potrzeby samodzielnego podlewania rośliny, ponieważ będzie ona sama pobierała sobie wedle potrzeby wodę. My musimy jedynie pamiętać, aby co jakiś czas np. co kilka tygodni lub nawet miesięcy, zapełnić zbiornik większą ilością wody.

Czy tego rodzaju donice mogą być stosowane przy każdego rodzaju roślinie?

samonawadniająca doniczka

Z całą pewnością wiele osób po zapoznaniu się z powyższymi informacjami mocno zaciekawiło się tego rodzaju donicą. Nic więc dziwnego, że tak wielu czytelników zastanawia się teraz, czy może ona być stosowana przy hodowli każdej rośliny.
Wiedzieć trzeba, że takie doniczki polecane są przede wszystkim do tych roślin, które potrzebują znacznie większej ilości wody. Te, które jej tak wiele nie wymagają, po prostu nie wykorzystają możliwości, które taka donica oferuje.
Do jakich zatem roślin przede wszystkim powinno się stosować tę ciekawą donicę? Zalecana jest ona głównie do różnego typu ziół, bambusów, storczyków i skrzydłokwiatów, lecz także fiołków afrykańskich.

Jakie są dokładnie zalety doniczki tego typu?

Oczywistą zaletą takiej donicy jest jej niemal całkowita samowystarczalność i pełne zabezpieczenie rośliny przed wyschnięciem. Można ją bez opieki pozostawić na dłuższy czas, a i tak nie dojdzie do sytuacji, gdy roślina nie będzie miała wody. Pozwala to zmniejszyć zaangażowanie i udział w opiece nad posiadanymi roślinami.
Nie da się również ukryć tego, że tego rodzaju donice prezentują się niezwykle atrakcyjnie wizualnie. Mają one nowoczesny i dość minimalistyczny wygląd, który z całą pewnością przypadnie wielu osobom do gustu.