Czujnik gazu ziemnego

Czujnik gazu ziemnego to urządzenie, które kontroluje stężenie gazu w powietrzu w określonym pomieszczeniu. Zazwyczaj po przekroczeniu normy czujnik wydaje sygnały świetlne i dźwiękowe. To pozwala jak najszybciej pozbyć się zagrożenia i wezwać pomoc. Jak wybrać czujnik gazu ziemnego? O czym warto pamiętać?

Zakup czujnika gazu

Podczas zakupu czujnika gazu, zwróćmy uwagę na jego parametry, które wpłyną na poziom bezpieczeństwa. Chodzi tutaj głównie o rodzaj zasilania, głośność alarmu, czy funkcje wyłączania dźwięku. W pierwszym przypadku możemy wybrać czujnik na baterie, elektryczny lub elektryczno-bateryjny. Do prawidłowego działania alarmu będziemy zatem potrzebować baterii lub gniazdka elektrycznego. Warto zauważyć, że elektryczne czujniki nie zadziałają wtedy, gdy nie będzie prądu. Model elektryczno-bateryjny jest o tyle ciekawym rozwiązaniem, że daje możliwość nieprzerwanego działania. Jeśli zabraknie prądu, czujnik będzie działał dzięki bateriom.

Głośność alarmu

Kolejnym ważnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę podczas zakupu, jest głośność alarmu. To szczególnie ważny parametr w domach, gdzie mieszkają dzieci lub osoby starsze, które mają problemy ze słuchem. Alarm powinien być tak głośny, aby w nocy postawić na nogi domowników. Wybranie odpowiedniego poziomu hałas da nam pewność, że zostaniemy w porę ostrzeżeni o niebezpieczeństwie.

Czujnik gazu ziemnego jest potrzebny w każdym domu, w którym mamy do czynienia z urządzeniami gazowymi. Pozwala on zachować bezpieczeństwo podczas nieprzewidzianych kłopotów związanych z ulatniającym się gazem.