Kable grzejne dają ciepło

Polskie domy najczęściej ogrzewane są przy wykorzystaniu tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania. Zastosowanie do jej budowy grzejników żeliwnych oraz grubych, stalowych rur powoduje, iż charakteryzuje się ona znacznym poziomem bezwładności cieplnej. W praktyce oznacza to, że nim grzejniki zapewnią ciepło w domu musi minąć dość sporo czasu. Ma to jednakże swoje zalety, bowiem grzejniki pozostają ciepłe jeszcze przez długi czas po wygaszeniu paleniska.

Nie powinno się jednakże zapominać, że tego typu instalacje ogrzewania są dość mało sprawne. Okazuje się bowiem, że straty ciepła w takich instalacjach są bardzo duże i potrafią sięgać wartości nawet 70%. Nowoczesne rozwiązania często więc całkowicie rezygnują ze stosowania grzejników. Alternatywnym rozwiązaniem w tym względzie okazuje się bowiem wykonywanie ogrzewania podłogowego.

Tego typu system grzejny oparty jest o gęstą sieć drobnych rurek z wodą, jakie umieszcza się wewnątrz posadzki. Ciepła woda z kotła przepływając przez takie rurki rozgrzewa je i okalającą posadzkę, a to z kolei przekłada się na ogrzewanie całości podłogi.

Można do tego celu zastosować także kable grzejne zamiast rurek. W takim rozwiązaniu eliminowana jest konieczność doprowadzania wody pod posadzkę. Kable są bowiem zasilane energia elektryczną, która nagrzewa je, a co za tym idzie również całą podłogę. Stosowanie kabli grzejnych jest więc proste i skuteczne.