Stonka, przędziorki, mszyce to wyłącznie wybrane owady, których obecność nie jest pożądana na polach, w sadach i ogrodach. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów zwalczania ich są środki owadobójcze. Czym są? Gdzie się je stosuje? Na te pytania odpowiemy poniżej.
Środki owadobójcze — czym są?
Oprysk owadobójczy (pestycydy, insektycydy) to substancje chemiczne, które stosuje się celem zwalczania owadów powodujących straty pośród roślin uprawnych, przechowywanych produktów spożywczych, przemysłowych albo przenoszących groźne schorzenia. Szkodniki owadzie mogą wyrządzać szkody również w sadach i lasach. Nierzadko dają się we znaki także w miejscach zamieszkania ludzi.
Gdzie używa się tego typu środków?
Środki tego typu mogą być stosowane zapobiegawczo — celem odstraszenia owadów będących zagrożeniem dla upraw, albo interwencyjnie, aby wyeliminować już żerujące szkodniki.
Są to nie tylko substancje chemiczne, ale też mikrobiologiczne. Zaliczane są do nich związki o pochodzeniu naturalnym czy o charakterze syntetycznym. Insektycydy o pochodzeniu roślinnym to zwykle ekstrakty z kwiatów, liści, łodyg albo korzeni. Środki mikrobiologiczne mają w składzie drobnoustroje wykazujące działanie chorobotwórcze na owady.
W składzie syntetycznych środków owadobójczych znajdują się związki nieorganiczne, wśród których wymienić należy miedź, ołów czy arsen. Wybrane ze środków na owady zawierać mogą związki organiczne o pochodzeniu naturalnym, jak nikotyna, pyretryna czy rotenon. Nierzadko do środków owadobójczych dodaje się także substancje syntetyczne, czyli organiczne estry fosforu, karbaminiany lub węglowodory chlorowane.