Sansewieria jest również nazywana wężownicą lub też językiem teściowej. Warto podkreślić, że nietypowe nazewnictwo rośliny jest związane z charakterystycznym układem jej liści. Przypominają one bowiem wijącego się ku górze węża lub dostojne szable. Jeśli chodzi o liście to są one dwubarwne, ciemnozielone przeplatane jaśniejszymi pasami. Sansewieria pochodzi zazwyczaj z Afryki lub z najcieplejszych rejonów Azji.
Sansewieria – popularność
W ostatnich latach sansewieria znacząco zyskała na popularności dzięki swoim niezwykłym właściwościom. Mowa tutaj o zdolności do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz. W praktyce oznacza to, że sansewieria jest świetną rośliną dla osób, które mają problemy z oddychaniem, chorują na astmę lub inne podobne choroby. Co więcej, jest to idealne rozwiązanie do miejsc, w których ludzie zmagają się z zanieczyszczeniem smogiem lub też innymi trudnościami związanymi z czystością powietrza. Warto również podkreślić, że sansewieria może świetnie sprawdzić się w domach, gdzie mieszkają osoby starsze lub też małe dzieci, gdyż są to osoby, które powinny przebywać w pomieszczeniach o czystym powietrzu.
Sansewieria – jakie są gatunki rośliny?
Sansewieria staje się coraz bardziej ze względu na swoje niezwykłe właściwości, o których pisaliśmy powyżej. Warto więc zwrócić uwagę na fakt, że ta roślina posiada dużo gatunków. Najczęściej spotykany gatunek to sansevieria gwinejska, która posiada kilka odmian – Laurenti, Golden Flame, Moonshine, Robusta. Kolejnym gatunkiem jest sansevieria walcowata, która jest popularna ze względu na specyficzne właściwości swoich liści. Można je bowiem zaplatać w okazałe warkocze. Najbardziej znane odmiany z tego gatunku to – Patula, Wild, Skyline, Dragon Fingers, Mikado i Spaghetti. Ciekawostką jest fakt, że walcowatej rośliny nie można absolutnie podcinać! Następnym znanym gatunkiem jest sansevieria Cejlon, która może osiągnąć nawet do siedemdziesięciu centymetrów wysokości i charakteryzuje się ciemnolistnym ubarwieniem, które przypomina skórę węża.
Często wybieranym gatunkiem jest również sansevieria hiacyntowa, która znacząco przebija sansevierie Cejlon, gdyż osiąga nawet do stu dwudziesty centymetrów wysokości. Jednak na tle wszystkich gatunków bardzo wyróżnia się sansevieria bacularis, gdyż posiada białe kwiatki, które są dodatkowo przyozdobione liliowymi smużkami. Warto jednak podkreślić, że aby uzyskać te kwiatki trzeba zapewnić roślinie odpowiednią pielęgnacje. Mowa tutaj głównie o dostępie do naturalnego światła, jakim jest słońce, odpowiednim i dokładnym podlewaniu oraz wystawianiu na świeże powietrze.
Sansewieria i jej pielęgnacja – czy jest to trudne zadanie?
Jak już wspominaliśmy wyżej szczególnej pielęgnacji wymaga gatunek bacularis. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że każda sansewieria wymaga odpowiednich warunków. Podstawą jest tutaj odpowiedni rodzaj gleby, gdyż sansewieria potrzebuje przede wszystkim solidnej podstawy. Takie roślinny najlepiej czują się w ciężkich oraz żyznych glebach z dodatkiem kompostu, ziemii inspektowej lub też z dodatkiem gliny lub piasku.