Сechy drewnianych paneli dekoracyjnych

Wykończenie ścian wewnętrznych to czasochłonny proces obejmujący dobór okładziny, przygotowanie ścian, montaż okładziny. Panele dekoracyjne pozwalają maksymalnie uprościć i przyspieszyć proces wykończenia.

Zalety i wady

Zalety stosowania paneli dekoracyjnych:

  • przystępna cena;
  • łatwość montażu;
  • różnorodność wyglądu;
  • pomagają ukryć przewody elektryczne, kable;
  • pomagają stworzyć dodatkową izolację akustyczną;
  • wystarczająco łatwe do czyszczenia.

Wadą ich stosowania do wykańczania pomieszczeń jest zmniejszenie objętości użytkowej. Ich główną zaletą jest prostota montażu. Nie wymagają przygotowania ściany, wyrównania. Prace przy ich montażu przebiegają szybko, jest mało śmieci, wykończenie jest piękne i trwałe. Bez względu na to, jaki panel zostanie wybrany — plastikowy czy drewniany – najważniejsze jest to, że był to materiał wysokiej jakości.

Panele drewniane

Wykończenie ścian dekoracyjnymi panelami z drewna pozwala na stworzenie ciepłej, przytulnej atmosfery w każdym pomieszczeniu.

Wykończenie drewniane nie jest zalecane w pomieszczeniach o skrajnych temperaturach, wysokiej wilgotności. Chociaż w takich przypadkach, można użyć panelu ze specjalną powłoką woskową. Należy sprawdzić, czy powłoka została nałożona nie tylko na przednią część, ale także w miejscach łączenia.

Drewniane panele dekoracyjne dostępne są w formie lameli, kwadratów, arkuszy o dużych wymiarach. Lamele dekoracyjne pozwalają na pokrycie każdej powierzchni, w tym kształtu łuku. Kwadraty są łatwe do dekorowania dużych powierzchni, nadając im oryginalny wygląd. Arkusze stosowane są do okładzin wielkopowierzchniowych. Pozwalają one na zmniejszenie liczby stawów.

Najdroższe są panele dekoracyjne z gatunków szlachetnych (cedr, dąb, olcha). Wyglądają szlachetnie, wnosząc do wnętrza kawałek żywej natury. Aby uczynić materiał bardziej przystępnym cenowo, tylko wierzchnia warstwa jest wykonana z cennych gatunków. Na warstwę spodnią stosuje się sosnę lub świerk.