Zegar – modny dodatek do wnętr

Zegary – tutaj znajdziesz różnorodne ich modele – stanowią świetny element dekoracyjny w każdym domu. Czasomierze od wielu lat są nie tylko praktycznymi przedmiotami, które pozwalają nam lepiej panować nad swoim własnym czasem, ale stanowią także piękną i estetyczną dekorację wnętrza. Jak wybrać zegar, który podkreśli charakter wnętrza i sprawi, że stanie się ono jeszcze bardziej stylowe? 

Jak działa zegar?

Z pewnością każdy z nas pamięta ze szkoły, jakie były okoliczności powstania pierwszego zegara i na jakiej zasadzie działał. Był to oczywiście zegar słoneczny, który powstał już w czasach starożytnych. Na przestrzeli lat wielu wynalazców znajdowało coraz to nowe sposoby, pozwalające na bardziej precyzyjne odmierzanie czasu. W ten sposób powstawały różne mechanizmy, od zegarów wodnych, piaskowych czy ogniowych, poprzez zegary wahadłowe, aż do współczesnych zegarów cyfrowych. Mimo że każdy z nich pokazuje tę samą godzinę, zasady ich funkcjonowania znacznie się od siebie różnią. 

Jak wybrać zegar?

Wybierając zegar do swojego wnętrza, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Najważniejszą z nich jest oczywiście to, gdzie umiejscowić taką dekorację oraz jaki styl jej wykonania wybrać, aby współgrała ona z resztą otoczenia. Jeśli chcemy kupić zegar do domu, ważne jest, aby jego mechanizm był wykonany solidnie. Warto zwrócić uwagę na to, aby zegar odmierzał czas możliwie jak najdokładniej. Jest to bowiem dodatek, który oprócz walorów estetycznych, powinien mieć także zastosowanie praktyczne. 

Zegar stojący i zegar biurkowy dla miłośników klasyki

Ciekawą opcją dla osób gustujących w klasycznych klimatach, jest zegar stojący. Co prawda taka dekoracja jest stosunkowo drogim wydatkiem, ale zdecydowanie wartym swojej ceny. Stojące zegary nadają niepowtarzalnego klimatu całemu wnętrzu. Dzięki nim pomieszczenie staje się przytulne i stylowe jednocześnie. Innym trafnym wyborem dla miłośników tradycyjnych wnętrz jest zegar biurkowy. Oczywiście zegary biurkowe występują w wielu różnych stylach, ale to właśnie te tradycyjne robią największe wrażenie. 

Jak wybrać zegar ścienny?

Coraz większą popularnością cieszą się ścienne zegary w stylu retro, czyli stylizowane na czasomierze z minionych epok. Nadają one wyjątkowego, nieco oldschoolowego charakteru całemu wnętrzu. Wiele osób decyduje się zawiesić na ścianie zegar będący pomniejszoną repliką zegara ze słynnych miejsc na świecie. Zegary ścienne najczęściej zdobią ściany kuchni lub przedpokoju. Są to z resztą pomieszczenia, w których umiejscowienie czasomierza jest najbardziej praktyczne. 

Zegary do różnych wnętrz

Zegary działają w oparciu o różne mechanizmy. Najpowszechniejszy podział, jaki obowiązuje w świecie czasomierzy to podział na zegary cyfrowe i analogowe, czyli te z tradycyjną tarczą i wskazówkami. Wybierając zegar do swojego wnętrza, należy pamiętać, aby wpisywał się on w styl całego pomieszczenia i podkreślał jego charakter. Nieco bardziej odważne osoby, które nie boją się designerskich eksperymentów, mogą zdecydować się na połączenie ze sobą dwóch skrajnych stylów, które w efekcie stworzą ciekawy, eklektyczny nastrój wnętrza.