Żarówki reflektorowe LED – kiedy możemy je zamontować?

Oświetlenie jest w naszym samochodzie niezwykle istotną sprawą, choć często traktujemy ją po macoszemu, podobnie jak kwestie związane z ogumieniem. Oświetlenie samochodowe jest zdecydowanie bardziej skomplikowanym tematem, niż nam się potocznie wydaje.

Jakie mamy typy oświetlenia?

Żarówki reflektorowe LED

Ogólnie rzecz ujmując obecnie na rynku mamy dwa główne typy oświetlenia. Pierwszy to klasyczne oświetlenie żarowe (zaliczamy do niego również ksenony) oraz oświetlenie LED. Żarówki reflektorowe LED uchodzą za źródło światła mocniejsze, bardziej wydaje, mniej energochłonne oraz wytrzymalsze. Ile z tego wszystkiego jest prawdą, zależy tak naprawdę od tego, jakie żarówki kupimy. Czasem trzeba sprawdzić również, czy w ogóle żarówki reflektorowe LED możemy założyć do naszego auta.

Żarówki reflektorowe LED – homologacja

Żarówki reflektorowe LED na pierwszy rzut oka, czy inaczej mówiąc na chłopski rozum, powinny pasować do każdego reflektora. Jak się okazuje jednak żarówki reflektorowe LED, które posiadają homologację, nie pasują do większości starych reflektorów. Do starych reflektorów pasują tak zwane retrofity, czyli żarówki ledowe, ale zbudowane na bazie starego przyłącza elektrycznego. Tego typu oświetlenie jest zabronione w Unii Europejskiej, a odrębne przepisy zakazują jej także na terenie naszego kraju, co jest równoznaczne z brakiem homologacji. Możemy montować żarówki reflektorowe LED tylko w reflektorach do nich zaprojektowanych, przeciwnym wypadku musimy wymienić cały reflektor na taki, który jest do takich żarówek specjalnie zaprojektowany.