Zamiokulkas zamiolistny jest to kwiat doniczkowy, który idealnie sprawdzi się w każdym domu, nawet takim, gdzie domownicy nie mają specjalnie ręki do rąk. Kwiat ten uważany jest za bardzo wytrzymały bez względu na warunku, dlatego też jego uprawa jest niezwykle łatwa. Jednak warto znać kilka zasad, aby jego hodowla przynosiła nam zadowalające efekty. Jak ro zrobić? Zostań z nami do końca artykułu!
Zamiokulkasy — jak je podlewać?
W wypadku tej rośliny nadmiar wody może przynieść jej więcej krzywdy, niż pożytku. Z dwojga złego lepiej dłużej go nie podlewać, niż intensywnie wlewać w niego wodę. Zamiokulkasy podlewamy wodą w temperaturze pokojowej, dopiero w momencie, gdy górna warstwa jego podłoża zupełnie wyschnie.
W jakim miejscu najlepiej uprawiać zamiokulkasy?
Zamiokulkasa zamiolistnego najlepiej ustawić w miejscu jasnym, jednak nienarażonym na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Poradzi sobie też w pomieszczeniu bardziej zacienionym, jednak jej wzrost zdecydowanie spowolni. Optymalna temperatura dla jego hodowli to 22-25 °C.
Zamiokulkasy zamiolistne — jak je rozmnażać?
Zamiokulkasy najlepiej rozmnażać poprzez podział rośliny, czyli odseparowania kilku kłączy do innej doniczki. Inny sposób jest dla osób zdecydowanie bardziej cierpliwych, gdyż dłużyć się może przez wiele tygodni. Sposób ten to odcięcie pojedynczych liści od nasady rośliny i włożenie ich do mieszanki torfu z piaskiem lub perlitem w proporcji 1:1. Taki liść umieszczamy pod skosem na głębokości 1 cm.
Zamiokulkasy, mimo że są łatwe w uprawie, rosną bardzo wolno. Taka jest ich cecha i nie powinna ona nas zupełnie martwić. W optymalnych warunkach roślina ta wypuszcza 2-3 nowe pędy w ciągu roku.