Wybór piekarnika do zabudowy – czym się kierować?

Wyróżnia się dwa rodzaje piekarników – wolnostojące i do zabudowy. Te pierwsze zajmują dużo miejsca, więc nie sprawdzą się w małej kuchni. W większości mieszkań przestrzeń kuchenna jest niewielka, więc najlepiej wybrać piekarnik do zabudowy. Czym się kierować, wybierając urządzenie?

Sposób zabudowy

Wyróżnia się trzy możliwości zabudowy piekarnika:

  • pod blatem – najczęściej wybierana opcja; urządzenie stawia się na podłodze obok szafek,
  • w kolumnie – piekarnik umieszcza się na szafce lub inny urządzeniu; zaleta – nie wymaga schylania się, kiedy jest używany,
  • na ścianie – pozytywy są podobne jak w przypadku zabudowy w kolumnie; urządzenie tego typu ma zwykle windę do opuszczania spodu piekarnika.

Rodzaje piekarników

Obecnie na rynku dostępne są piekarniki, których funkcje wykraczają poza te związane wyłącznie z pieczeniem https://www.sferis.pl/piekarniki-1915. Najpopularniejsze to:

  • piekarnik kompaktowy – połączenie kuchenki mikrofalowej oraz piekarnika,
  • piekarnik parowy – umożliwia pieczenie na kilku poziomach jednocześnie i nie wymaga dodawania tłuszczu do potraw,
  • piekarnik parowy z funkcją pieczenia.
    Wybór rodzaju piekarnika powinien być uzależniony od tego, do jakiego typu potraw chce się go używać i jakie ma się możliwości. Piekarnik kompaktowy sprawdzi się w przypadku osób, które nie mają miejsca na ustawienie kuchenki mikrofalowej. Z kolei piekarnik parowy doceni każdy dbający o sylwetkę i zdrowy styl życia.

Dodatkowe funkcje

Wybierając urządzenie do zabudowy, warto zwrócić uwagę na jego dodatkowe funkcje. Nie wszystkie mogą okazać się przydatne, a z pewnością wpłyną na cenę produktu. Niektóre urządzenia są wyposażone w grill, inne w rożen. Można dostać urządzenie z termosondą, funkcją rozmrażania produktów lub z powłokami pochłaniającymi tłuszcz. Niektóre piekarniki są wyposażone w technologię ułatwiającą czyszczenie.

Wybierając piekarnik nie trzeba znać się na pieczeniu lub technologii. Warto jednak poświęcić trochę czasu i zorientować się, jakie urządzenie będzie najlepiej odpowiadało określonym potrzebom.