Płytki podłogowe i terakota na lata

Zakup płytek podłogowych lub terakoty często jest ogromnym wyzwaniem podczas urządzania pomieszczeń. Zwykle zależy nam, aby płytki podłogowe czy terakota były ładne i funkcjonalne (np. łatwo się zmywały), stąd wybór tych najlepszych nie należy do najłatwiejszych zadań. Kiedy już uda nam się wybrać te wymarzone, pamiętajmy, aby zawsze sprawdzić dostarczony materiał (czy nie posiada on żadnych wad, np. wyszczerbionych brzegów). Zwykle podczas zakupów zaleca się również wybieranie płytek pochodzących z tej samej partii produkcyjnej, ponieważ wówczas zyskamy pewność co do zakupu ich w tym samym odcieniu.

Co wpływa na trwałość płytek podłogowych i terakoty?

Głównym elementem znacząco wpływającym na trwałość płytek lub terakoty jest jakość i materiał, z jakiego zostały wykonane, lecz nie tylko. Tu znaczenie ma także rodzaj zastosowanego kleju oraz fuga. Wybierając najlepszy materiał, zawsze najpierw musimy przeanalizować wielkość i masę płytek, które będziemy układać, ponieważ to właśnie od tych parametrów w głównej mierze zależy, jakie spoiwo zostanie nam zaproponowane w sklepie, lub jakie sami wybierzemy.

O trwałości płytek podłogowych świadczy kilka parametrów, w tym:

  • ścieralność,
  • nasiąkliwość,
  • twardość.

Nasiąkliwość, twardość i co jeszcze?

Płytki podłogowe ceramiczne ze strony www, zaliczane są do jednego z najtrwalszych materiałów, który przeznaczony jest do wykańczania podłóg, jednak wybierają je, powinniśmy zwrócić uwagę na sposób ich późniejszego użytkowania. Terakota to drugi równie popularny rodzaj wykończenia podłóg. Wybierając właśnie ją, pamiętajmy, że terakota przeznaczona na podłogę w kuchni nie powinna mieć nasiąkliwości większej niż 6%. Idealnie, kiedy też wybierzemy taką, charakteryzująca się wysoką klasą ścieralności (np. 4). Decydując się na terakotę, warto wziąć pod uwagę fakt, że choć jest on twardy i odporny na ścieranie, to niestety nie każdy jego rodzaj jest też odporny np. na zaplamienie. Wybór odpowiedniej terakoty czy płytek będzie miał wpływ na późniejsze ich zachowane w czasie.