Plakaty – jak wybrać dobry?

Powieszenie plakatu jest to jedna z prostych rzeczy, jaką możemy uczynić aby urozmaicić wystrój naszego mieszkania lub pokoju. Generalnie plakat, który niegdyś był tylko reklamą obecnie jest uważany za jedną z form sztuki i jeżeli uda nam się dostać dobry plakat, to efekt jego zawieszenia może być naprawdę intrygujący. Plakat jak się okazuje nie jest to tylko kawałek papieru z gwiazdą rocka wiszący na ścianie, ale faktycznie może on zastąpić obraz lub inne dzieło sztuki. Warto zatem dowiedzieć się, na co warto zwracać uwagę kiedy wybieramy plakat.

Jak wybrać dobry plakat?

Przede wszystkim kiedy wybieramy dobry plakat, powinniśmy sprawdzić czy plakat ten jest autorski, czy jest to może na przykład jakąś reprodukcja. Dla przykładu bardzo często możemy spotkać się z reprodukcjami dzieł Banksy’ego. Są to plakaty, które są bardzo popularne ale przy okazji cenione. Faktycznie bowiem przedstawiają jakieś dzieło sztuki (street art). Plakaty mogą to być również różnego rodzaju grafiki, ale warto również zwrócić uwagę na to jaką techniką te plakaty były wykonywane (oczywiście zawsze są drukowane finalnie, ale ich pierwowzór często jest rysowany, albo do jego użycia wykorzystywane są różnorodne techniki, plakaty robione za pomocą metod grafiki komputerowej są najmniej cenione). Generalnie plakat to również jego wykonanie. Liczy się gramatura papieru, format oraz to czy jest matowy czy połyskliwy. Miłośnicy plakatów szukają najczęściej takich wersji, jakie były drukowane w trakcie ich pierwszego druku. Wartym podkreślenia jest również fakt, że polska szkoła plakatu jest niezwykle ceniona w świecie i warto szukać polskich dzieł.

Jak eksponować plakat?

Plakaty możemy wieszać na ścianie za pomocą zwykłej taśmy klejącej, daje to efekt dość undergroundowy. Jeśli jednak mamy plakaty, które są dla nas szczególnie ważne i cenne, warto jest zainwestować w antyramę. Powód jest dość prozaiczny. Plakat inaczej powieszony podczas zmiany miejsca ekspozycji może się po prostu zniszczyć, co będzie dla nas dużą stratą.