Palisada ogrodowa – rodzaje i ich zastosowanie

Palisady ogrodowe pozwalają na wydzielenie stref w ogrodzie, co znacznie ułatwia pielęgnację choćby rabat kwiatowych, a jednocześnie są one świetnym rozwiązaniem aranżacyjnym, by upiększyć swój ogród. Wybór tych akcesoriów jest naprawdę istotny, dlatego warto lepiej zapoznać się z jego konkretnymi rodzajami i wybrać ten najodpowiedniejszy.

Rodzaje palisad ogrodowych

W celu aranżacji ogrodu warto zainteresować się tym tematem, by dopasować odpowiednie akcesoria do tych, które już zostały wybrane w ogrodzie. Dzieli się je na kilka typów ze względu na materiał, a są to:

  • drewniane – mało popularne rozwiązanie, źle znoszą zmienne warunki atmosferyczne i trzeba regularnie je impregnować oraz zabezpieczać przed wilgocią. Istnieje możliwość pomalowania ich na dowolny kolor, a także dobrze się prezentują wizualnie i mogą zostać użyte jako podpora dla roślin.
  • kamienne – są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, zmianę temperatury i wilgoć. Ze względu na swoją wytrzymałość idealnie nadają się do zabezpieczenia skarp lub wykonania murków oporowych.
  • betonowe – bardzo popularne z powodu wszechstronnych zastosowań oraz odporności na warunki atmosferyczne. Często są wykorzystywane w przypadku stopni schodów, wykańczania chodników oraz murków.
  • plastikowe – mało dekoracyjne i nieodporne na uszkodzenia oraz czynniki zewnętrzne, choć tanie i ekonomiczne.
palisada ogrodowa w kolorze zielonym

Jakie jest zastosowanie palisad ogrodowych?

Palisada ogrodowa z e-sas pełni zarówno funkcję użytkową, jak i estetyczną, a z tych względów można znaleźć dla nich kilka zastosowań. Mogą posłużyć jako granica, dzięki której dzieli się ogród na strefy, a także jako wykończenie trawnika lub ścieżki, co znacznie urozmaica aranżację. Świetnie sprawdza się również w przypadku wykończenia tarasu, schodów lub drzwi wejściowych budynku albo jako dopełnienie małej architektury.

Te akcesoria mają wszechstronne zastosowanie, dlatego każdy zainteresowany może odnaleźć dla siebie najodpowiedniejsze rozwiązanie i upiększyć ogród bardziej niż do tej pory. Wszystko jest kwestią zapoznania się z tym tematem i podjęciem decyzji, który rodzaj palisad ogrodowych sprawdzi się najlepiej.