Mechanizm działania zegara klapkowego

Dzisiaj jest wiele na rynku popularnych modeli zegarków, które doskonale nadają się do zaaranżowania danego wnętrza. Mamy wiele modeli zegarków wiszących na ścianie, stojących, okrągłych, kwadratowych czy prostokątnych, jednak żaden model zegarka nie ma tak długiej historii jak zegar klapkowy.

Od kiedy znany?

Zegar klapkowy został opatentowany na początku poprzedniego stulecia, od razu pomysł został podchwycony a produkcja wypuściła na rynek bardzo dużą serię tego rodzaju zegarów. Dzisiaj można śmiało powiedzieć, że zegar klapkowy to zabytek. Jednak przez wszystkie lata zmieniał się jego mechanizm, z czasem stał się więc zegarem nowoczesnym chociaż jego wygląd w niczym się nie zmienił.

Mała skrzyneczka

Zegar klapkowy to mała skrzynka, obudowana z trzech stron a na przodzie są klapki pokazujące godzinę. Klapki umieszczone są na metalowym trzpieniu i pod wpływem przekazywanych impulsów co chwilę przeskakują, pokazując aktualną godzinę.
Kiedyś impulsy przekazywane były poprzez specjalną sprężynę, dzisiaj zegar klapkowy działa poprzez silniczek krokowy.
Tego rodzaju mechanizm wykorzystano na dworcach i lotniskach. Zmieniające się tam co chwila tablice informacyjne działają na zasadzie mechanizmu wykorzystanego w zegarze klapkowym.

Funkcjonalny i dekoracyjny

Zegar klapkowy jest archaicznym czasomierzem, jego wygląd nie ma nic wspólnego z nowoczesnym designem. Jednak bardzo często jest wykorzystywany w aranżacji wnętrz w stylu retro czy w stylu klasycznym.
Jest to gadżet dekoracyjny ale i bardzo funkcjonalny, wciąż pokazuje dokładnie czas, pokazuje go nawet bardzo wyraźnie a nowoczesne modele mają wbudowane budziki.