Lamele i ich zastosowanie jako element ozdobny współczesnych wnętrz

Lamele, mimo że są jeszcze stosunkowo mało znane, mogą w znaczący sposób wpłynąć na charakter, wystrój, a nawet konstrukcję wnętrza. Te niezwykle trwałe elementy, zbudowane z naturalnego drewna, tradycyjnie wykorzystywane w budownictwie jako elementy konstrukcyjne (szczególnie na poddaszach i w stropach skośnych). Jakie jest inne możliwe zastosowanie?

Lamele są popularnym elementem ozdobnym we współczesnych wnętrzach – ze względu na swoją uniwersalność

Lamele to wyroby, które powstają z naturalnego drewna w stanie surowym. Nie są lakierowane ani olejowane.

Wykonuje się je z różnych gatunków drzew, między innymi z sosny, dębu, buku i jesionu. To właśnie one zapewniają trwałość, dzięki czemu lamele służą w upiększeniu wnętrza na długi czas (np. jako element dekoracyjny ścian i sufitów), drzwi wewnętrznych lub zewnętrznych, a nawet jako deski podłogowe.

W większości przypadków są one wykorzystywane do produkcji mebli, paneli dekoracyjnych lub drzwi. Dekoracyjne lamele idealnie nadają się do zastosowania w pomieszczeniach, w których chcemy stworzyć naturalny wygląd poprzez wkomponowanie listew w wybranym kolorze z określonych gatunków drzew.

Najważniejszą zaletą listew jest ich naturalność, która sprawia, że przez cały czas zachowują swoją charakterystyczną estetykę i wiekowy wygląd.

Jakie jest przeznaczenie lameli?

Do budowy ogrodzeń i szeregu innych obiektów tzw. małej architektury ogrodowej często wykorzystuje się lamele.

Nas jednak bardziej interesuje to, jak w pełni wykorzystać ich ogromne możliwości dekoracyjne. Pomysły na dekorację wnętrz z wykorzystaniem lameli to m.in. układanie ich w fantazyjne wzory i umieszczanie na ścianie lub wykorzystanie ich jako granicy pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami.

W małych mieszkaniach lamele są idealnym rozwiązaniem, ponieważ nie zawsze jest konieczne dzielenie poszczególnych pomieszczeń za pomocą stałych elementów, takich jak ścianki działowe, w celu maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni.

Lamele scienne

Inne zastosowanie lameli

Lamele służą nie tylko do wizualnego powiększenia powierzchni i upiększenia jej. Mogą służyć także do wielu innych celów. Sposób ich montażu może przekształcić je w półkę na książki i pamiątki, ścianę do wieszania zdjęć i doniczek z roślinami. Najczęściej jednak są wyjątkowym elementem ozdobnym samym w sobie.