Kuchnia w stylu industrialnym

Styl industrialny narodził się w pofabrycznych dzielnicach wielkich miast USA w latach 60. i od tego czasu nie traci na popularności. W dekorowaniu wnętrz industrializm to przede wszystkim otwarta przestrzeń, beton i minimalizm. Jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym?

Kuchnia open concept

Ponieważ w stylu industrialnym ważną rolę odgrywa przestrzeń i duża ilość wpadającego do wnętrza światła, w wypadku małych kuchni warto rozważyć usunięcie ścianek działowych i połączenie kuchni z jadalnią. To nie tylko atrakcyjne estetycznie, ale również wygodne rozwiązanie – pozwala uniknąć sytuacji, w której gospodarz opuszcza towarzystwo, żeby dopilnować czegoś w kuchni. Jadalnia nie potrzebuje niemal żadnego urządzania oprócz stołu i krzeseł z metalowymi nogami i z surowo wykończonego drewna. I oczywiście powinna znaleźć się tam również nowoczesna zastawa obiadowa.

Materiały i dodatki

Tradycyjnym elementem wnętrz w stylu industrialnym jest beton architektoniczny, który można wykorzystać na podłogi. Odpowiednio wykończony beton łatwo się czyści i jest bardzo trwały. Ściany można pomalować farbą przeznaczaną do kuchni i łazienek, która nie przyjmuje wilgoci, na biało lub jasnoszaro. Dobrze wpasują się również ozdobne płytki na ścianę, na przykład imitujące cegłę. Blaty kuchenne mogą być wykonane z gładkiego metalu z wpuszczanym zlewem, co jest przy okazji bardzo higienicznym rozwiązaniem.

Jeśli chodzi o dodatki, styl industrialny jest bardzo minimalistyczny. Lampy mogą mieć klosze z giętego metalowego drutu, najlepiej czarnego, albo można postawić na zyskujące popularność żarówki Edisona. Porcelanowa zastawa stołowa ze sklepu Bokono powinna mieć nowoczesny, prosty design, bez przesadnej ilości wzorów i kolorów. Sprawdzą się również naczynia szklane – warto poszukać interesujących okazów na pchlich targach czy w antykwariatach.