Jakie jest najlepsze podłoże do klatki dla ptaków?

Zakup nowego ptaka to nie wszystko. Aby móc dzielić ze sobą przestrzeń w szczęściu i zgodzie, należy zaopatrzyć się także w klatkę, akcesoria do niej, odpowiednią żywność oraz podłoże do klatki. Ten ostatni wymóg czasem jest lekceważony, a to w dużej części od niego zależy zadowolenie właściciela oraz użytkownika klatki. 

Jakie podłoża ma do wyboru hodowca ptaków?

Najlepsze podłoże do klatki dla ptaków to takie, które będzie higieniczne i bezpieczne (sprawdź tutaj). Ptak spędza w swoich czterech ścianach większość swojego życia, a więc musi czuć się w nich komfortowo. Byłoby idealnie, gdyby dodatkowo właściciel mógł w sposób szybki i wygodny usuwać zanieczyszczone podłoże i zastępować je nowym. Do popularnych podłóż należą:

  • piasek – jest łatwo dostępny, ale może być rozsypywany poza klatkę
  • trociny oraz wióry – należy zachować ostrożność, ponieważ mogą być przez ptaka połknięte
  • słoma i siano – może zostać połknięta, trudno jest usuwać odchody
  • papier – wygodny i ekonomiczny, ale może być rozrywany 

Które podłoże wybrać?

Wybór najodpowiedniejszego podłoża do klatki dla ptaków nie jest prosty. Wiele zależy od tego, jaki gatunek ptaka zamieszkuje klatkę. Warto przed zakupem przyswoić sobie podstawową wiedzę lub zwrócić się o pomoc do sprzedawcy. Dobrze jest także poobserwować, jak zwierzę reaguje na dane podłożę i na tej podstawie dokonywać ewentualnych korekt. Warto pamiętać, że szczęście ptaka powinno być zawsze na pierwszym miejscu.