Jak wybrać stół do jadalni, by być zadowolonym z zakupu?

Stół w jadalni jest jednym z centralnych miejsc w domu, gdyż to tutaj w dużej części dochodzi do interakcji między domownikami i także tu organizuje się różnego rodzaju spotkania i uroczystości, na których obecni są znajomi, przyjaciele i rodzina. Z powyższych powodów wybór stołu do tego pomieszczenia jest ważny, jednak jak wybrać stół do jadalni w taki sposób, by wybór okazał się dobry i sprawiał satysfakcję?

Rozmiar i kształt stołu do jadalni

Jednym z najważniejszych czynników, które powinno się uwzględnić, wybierając stół do jadalni, jest jego rozmiar. Bardzo ważne jest, by pamiętać o dokonaniu w niej odpowiednich pomiarów, które uwzględnią nie tylko planowany wymiar samego stołu, ale także fakt konieczności dokupienia krzeseł i obecności innych mebli.

Podczas wizyty w sklepie warto dokładnie zapoznać się z danymi dotyczącymi rozmiaru stołu, gdyż bardzo często meble te wydają się mniejsze. Wynika to z faktu, że w przeciwieństwie do wnętrza domu, przestrzeń dookoła nich w sklepie jest o wiele większa, co może wprowadzić w błąd poprzez stworzenie iluzji. 

Co do kształtu, najczęściej wybieranymi stołami do jadalni są prostokątne i kwadratowe, jednak wybór nie ogranicza się tylko do nich, gdyż dostępne są także stoły okrągłe i owalne. Kształt dopasowuje się, uwzględniając rolę, jaką stół ma pełnić. 

Wiele osób wybiera stoły, które będzie można rozłożyć podczas spotkań i uroczystości, co jest wysoce praktycznym rozwiązaniem. Możliwość uczynienia stołu większym doceniają zwłaszcza właściciele mniejszych mieszkań, którzy nie mogą sobie pozwolić na to, by jedna osoba miała do dyspozycji odcinek blatu o długości 60 cm, co uważa się za minimum, które zapewnia komfort.

Materiał a stół

Stoły mogą być wykonane z rozmaitych materiałów i kupujący często mają problem, na który z nich się zdecydować. Kierować należy się tu między innymi zasadą, że stół powinien być dopasowany pod względem materiału i wyglądu do reszty otoczenia i powinien się w nie harmonijnie wtapiać. 

Najlepszymi stołami, które są przez wiele osób najbardziej pożądane, są te wykonane z litego drewna. Są one niezwykle trwałe, a także gustowne. Dla wielu osób to także najpiękniejszy rodzaj stołu. Często są one również bardzo wytrzymałe, chociaż należy pamiętać o tym, że drewno powinno być odpowiednio czyszczone i pielęgnowane przy użyciu odpowiednich preparatów, a kupując stół drewniany, powinno od razu dowiedzieć się, jak go pielęgnować, kupując też dedykowane środki do pielęgnacji.

W przypadku braku funduszy na stół z litego drewna wiele osób decyduje się na stół z płyty drewnopochodnej pokrytej okleiną. Jest to rozwiązanie o wiele tańsze, jednak stół taki jest też mniej trwały, o czym warto pamiętać. Dzięki okleinie o wiele łatwiej jest jednak o niego dbać, co bardzo doceniają osoby praktyczne, które szanują swój czas i energię.

Popularne są także stoły z metalowymi podstawami, które posiadają blat z hartowanego szkła. Stoły takie są bardzo stabilne i wytrzymałe, a do tego łatwo się czyszczą, chociaż niektórych irytuje fakt, że na szkle widać każde – nawet najdrobniejsze – zanieczyszczenie.

Kierując się powyższymi wskazówkami na temat tego, jak wybrać stół do jadalni, z pewnością wybierze się taki, który posłuży domownikom przez długie lata, sprawiając im satysfakcję i będąc wysoce praktycznym.