Jak wybrać lustro do modnej łazienki?

Urządzając wnętrze łazienki, wiele osób zastanawia się nad wyborem odpowiednich akcesoriów. Jednym z bardziej istotnych elementów wyposażenia jest odpowiednio dobrane lustro. Umieszczane zazwyczaj nad umywalką, wpływa na wygląd pomieszczenia i podkreśla charakter aranżacji. Jako jeden z istotnych elementów, pełni również funkcję użytkową. Jak wybrać lustro dopasowane do łazienki?

Odpowiednie wymiary

Kluczowym aspektem związanym z wyborem lustra jest dopasowanie elementu o odpowiednich wymiarach. Jeszcze do niedawna uważano, że lustro nie może być szersze od umywalki. Dziś jednak odchodzi się od tej zasady, a w wielu pomieszczeniach szklane tafle zajmują nawet całą ścianę. Warto decydować się na duże lustra, ponieważ umożliwią rozjaśnienie i optyczne powiększenie wnętrza. Jest to więc doskonałe rozwiązanie w małych łazienkach. Należy jednak pamiętać o praktycznych aspektach wyboru. Przede wszystkim, pomiędzy krawędzią umywalki a lustrem warto pozostawić ok. 5 – 10 cm wolnej przestrzeni. Takie rozwiązanie uchroni przed ciągłym zachlapywaniem tafli. Jeżeli nad lustrem umieszczone jest źródła światła, należy pozostawić kilka centymetrów wolnej przestrzeni między skrajem akcesorium a żarówką. Dzięki temu uniknąć można rażącego odbicia.

Kształt i rodzaj lustra

Jakie lustro wybrać do różnych aranżacji łazienek? Bardzo istotne jest tutaj odpowiednie dopasowanie kształtu. Pośród standardowych modeli najczęściej pojawiają się projekty prostokątne. Można je montować zarówno w pionie, jak i w poziomie. Sprawdzają się w wielu stylach aranżacyjnych. Najbardziej popularne są egzemplarze bez ramy. W modnych aktualnie wnętrzach coraz częściej pojawiają się jednak lustra z obramowaniem. Możliwy jest również wybór akcesoriów w różnych kształtach.

Przy dobieraniu odpowiedniego kształtu lustrzanej tafli, zaleca się zwrócić uwagę na wygląd pozostałych elementów wyposażenia łazienki. Jeżeli umywalka i inne akcesoria posiadają zaokrąglone brzegi, warto zdecydować się na owalne lustra. Do kanciastego wyposażenia lepiej dopasują się lustra prostokątne.

Dopasowane do stylu

Do łazienek nowoczesnych i minimalistycznych najczęściej wybiera się standardowe tafle na planie prostokąta. Modele bez obramowania sprawdzą się również w łazienkach loftowych. We wspomnianych aranżacjach można jednak postawić również na lustra z prostymi, jednokolorowymi ramami jak te: https://witek.pl/artykuly-dekoracyjne/lustra/. Model o typowym kształcie z obramowaniem w czarnym lub grafitowym kolorze będzie doskonałym uzupełnieniem loftowych i industrialnych pomieszczeń. Można dopasować do nich też lustra na planie sześciokąta. W łazienkach skandynawskich i boho warto postawić na lustra w drewnianych naturalnych i białych ramach. W pomieszczeniu retro sprawdzi się okrągły projekt z czarnym obramowaniem. Do luksusowych salonów kąpielowych w stylu glamour polecane są zdobione szklane tafle. Decydując się na egzemplarz zaopatrzony w ramę, należy upewnić się, że jest ona odporna na działanie wilgoci. Odpowiednio dopasowane lustro z pewnością spełni oczekiwania domowników.