Jak wybrać lampy ścienne do salonu?

Oświetlenie odgrywa w aranżacji pomieszczeń wyjątkowo istotną rolę. Szczególną uwagę przywiązuje się zazwyczaj do wyboru odpowiedniego światła głównego. Jego dopasowanie do salonu rzeczywiście jest bardzo ważne. Należy jednak pamiętać o tym, że pokój dzienny ma za zadanie umożliwić domownikom zrelaksowanie się i odpoczęcie. Ze względu na to, warto zadbać o umieszczenie w nim dodatkowego źródła stłumionego światła. Dobrym wyborem mogą okazać się lampy ścienne. Jak dopasować je do salonu?

Aspekty praktyczne

Intensywne światło wpływa na ludzi pobudzająco. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym włączono lampę sufitową o silnym blasku, może utrudnić wyciszenie się i zrelaksowanie. Może również stanowić powód problemów z zasypianiem. Wybór odpowiednich lamp ściennych wpłynie korzystnie na samopoczucie domowników. Poszukując kinkietów, które zostaną zamontowane w salonie, należy upewnić się, że nie będą raziły osób przebywających w pomieszczeniu. Dobrym wyborem mogą okazać się więc przylegające do ściany lampki umieszczone za oparciem sofy. Szczególnie istotne jest to, aby emitowane przez żarówkę światło było rozproszone. Nowoczesne kinkiety o geometrycznych kształtach projektowane są tak, aby blask rozpraszał się na powierzchni ściany, tworząc delikatnie rozświetlone tło. Decydując się na bardziej klasyczne lampki, dobrze jest zwrócić uwagę na rodzaj wybieranych żarówek i osłon. Zaleca się wybierać żarówki dające światło w temperaturze barwnej poniżej 3300 K. Umożliwią stworzenie przyjemnej atmosfery, sprzyjającej relaksowi. Warto dobierać do nich abażury i klosze, które będą dodatkowo tłumiły blask lub dodawały mu ciepłego koloru.

Dopasowanie do aranżacji

Oferta lamp ściennych (tutaj) jest wyjątkowo bogata. Można odnaleźć w niej wiele różnorodnych kinkietów. W salonach w stylu nowoczesnym doskonale sprawdzą się płaskie, przylegające do ściany modele o geometrycznych kształtach. Dobrze, jeśli będą posiadały metaliczny kolor. We wnętrzach skandynawskich również można zdecydować się na akcesoria tego rodzaju. Te jednak powinny występować w bardziej stonowanych i matowych barwach, takich jak biel i odcienie szarości. W minimalistycznych aranżacjach doskonale sprawdzą się proste egzemplarze o prostokątnym kształcie. Lampki do salonu glamour i vintage to przymocowane do ścian kinkiety ze stylowymi abażurami.

Odpowiednio dopasowane boczne źródła światła wpłyną korzystnie zarówno na funkcjonalność, jak i aspekty wizualne pomieszczenia. Kinkiety doskonale sprawdzają się w salonach, ułatwiając domownikom odpoczynek.