Jak wybrać drapak dla kota — rodzaje i materiał

Dla kotów ważne jest ostrzenie pazurów, aby pozbyć się tych łuszczących się. W przeciwnym razie twoje zwierzę może zacząć gryźć pazury, co wcale nie jest dobre dla jego zdrowia. Prawie nikt nie chce, aby jego mały przyjaciel zaczął mieć problemy, takie jak na przykład łamanie pazurów. Dlatego naprawdę konieczne jest, aby od pierwszych dni pobytu zwierzęcia w domu pojawił się drapak dla kota.

Jaki rodzaj drapaka będzie odpowiedni dla twojego przyjaciela?

Przede wszystkim należy zdecydować, jakiego rodzaju drapaka potrzebujesz. Aby to zrobić, należy najpierw przyjrzeć się bliżej zachowaniu swojego małego przyjaciela.

  • Niektóre zwierzęta domowe lubią ostrzyć pazury stojąc. Specjalnie dla nich przeznaczone są drapaki pionowe, panele, które umieszcza się na ścianach — drapaki płaskie, a nawet całe kompleksy dla kotów, które składają się z różnych elementów, w tym domków, hamaków, półek i innych.
  • Inne koty wolą ostrzyć swoje pazury na leżąco. Bez wątpienia spodoba im się drapak dla kota — na przykład w kształcie deski podłogowej. 
  • Jest jeszcze trzecia opcja. Gdy Twój mały przyjaciel lubi psuć rogi, idealnym drapakiem dla niego jest słupek narożny.

Jaki jest najlepszy materiał na drapak?

Kiedy już zdecydujesz się na model drapaka, który najbardziej odpowiada Twojemu zwierzakowi, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego został on wykonany.

Oczywiście zdecydowanie lepsze są materiały naturalne, ponieważ to właśnie one najbardziej przyciągają zwierzęta. Najczęściej spotykane drapaki dla kota w sprzedaży wykonane są z sizalu i juta. W zasadzie oba są dla kotów doskonałe. Dlatego też niezależnie od tego, który z tych dwóch materiałów wybierzesz, kot prawdopodobnie polubi ten wybór. Ale to dopiero początek. W końcu prawdopodobnie należy poświęcić dużo czasu na przyzwyczajenie kota do nowego drapaka.