Jak ozdobić parapet w pokoju? Pomysły i inspiracje

Parapet rzadko kiedy jest przestrzenią użytkową, ale może z powodzeniem pełnić funkcję dekoracyjną i stworzyć przytulny klimat w każdym pokoju. Jeszcze nie tak dawno temu wszystkie parapety w mieszkaniach były przysłonięte firankami, jednak dzisiaj tego rodzaju rozwiązania wyszły już nieco z mody – warto więc postawić na odważniejsze i bardziej wyraziste aranżacje, które podkreślą charakter wnętrza, wyeksponują widok za oknem i będą efektowną ozdobą salonu, sypialni czy pokoju dziennego.

Najwięcej możliwości oferują szerokie, betonowe parapety w starym budownictwie – ich stabilna konstrukcja pozwala czasem nawet na traktowanie ich jako miejsca do siedzenia – jednak i wąskie parapety z pcv można bez większego problemu zaaranżować tak, by przyciągały spojrzenia. A jak tego dokonać? Oto kilka propozycji:

Świeczki, lampki i lampiony, czyli nastrojowy parapet hygge

ozdoba parapetuDoskonałą dekoracją parapetu są wszelkiego rodzaju punkty świetlne – lamki, lampiony i świeczki wprowadzą do pokoju klimat hygge, czyli domowego ciepła, spokoju i przytulności. Takie światełka odbijające się od szyby okiennego szczególnie urokliwie prezentują się wieczorami. Ale uwaga! Jeśli zdecydujemy się na świeczki, warto zrezygnować wtedy całkowicie z firanek lub przynajmniej wybrać krótsze, by nie było ryzyka, że zajmą się ogniem. Dobrym pomysłem jest też włożenie świeczek typu tea-light do słoików i stworzenie z nich kompozycji w połączeniu z innymi drobnymi dekoracjami, a nawet stosikiem książek do przeczytania. Kilka ciekawych propozycji jak ozdobić parapet znaleźć można tutaj: https://www.sfmeble.pl/inspiration/jak-ozdobic-parapet-aranzacja-parapetu.

Zielono mi, czyli jak ozdobić parapet roślinami

Rośliny doniczkowe to ciągle najpopularniejsze dekoracje parapetu. Zadbane i wypielęgnowane faktycznie pięknie uzupełniają wnętrza, poprawią też wilgotność powietrza i będą punktem, na którym można oprzeć wzrok po męczącej pracy przy komputerze. A więc jak ozdobić parapet roślinami? Po pierwsze dobrze jest wybrać jeden model doniczek bądź osłonek albo zdecydować się na kilka różnych, ale współgrających ze sobą kolorami, deseniami czy designem. Po drugie rośliny doniczkowe są piękne tylko wtedy, gdy otrzymują odpowiednią ilość wody i światła. Wybierajmy więc gatunki z rozwagą. Proste w utrzymaniu rośliny na parapety mocno nasłonecznione to na przykład:

 • żyworódki
 • aloes
 • grubosz
 • kaktusy
   Z półcienia natomiast skorzystają:
 • paprocie
 • skrzydłokwiaty
 • draceny
 • bluszcze

Pamiętajmy o regularnym podlewaniu, a nasz parapet będzie wyglądał zjawiskowo o każdej porze roku.