Dom na wąskiej działce – wady i zalety

Wielu osobom się wydaje, że projekty domów na wąską działkę nie charakteryzują się niczym atrakcyjnym, a sama działka tego typu zupełnie nie nadaje się do tego, aby cokolwiek na niej budować. Jest to rzecz jasna ogromny błąd, ponieważ odpowiednio zaprojektowany dom na wąskiej działce będzie dla wielu osób rewelacyjnym wyborem. Jakie są zatem wady oraz zalety takiego rodzaju domu?

Zalety domu na wąskiej działce

Nie da się ukryć, że najważniejszą zaletą budowania domu na wąskiej działce, jest bardzo niski koszt takiej inwestycji. Z czego to wynika? Przede wszystkim sama działka nie należy do najdroższych, ponieważ tak niestandardowy jej kształt skutecznie wpływa na obniżenie ceny z powodu mniejszego nią zainteresowania. Dodatkowa zauważyć trzeba, że także sam dom będzie musiał mieć mniejszy metraż, a także będzie musiał być nieco inaczej zaprojektowany. Wszystko to pozytywnie wpłynie na obniżkę ceny.

Wady domu na wąskiej działce

Jak się jednak okazuje, niższa cena zakupu działki to nie przypadek i wielu inwestorów jest całkowicie świadomych tego, jakie są wady i niedociągnięcia budowania na takiej działce. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, że dom na wąskiej działce nie może być zbyt szeroki, a w zamian tego musi piąć się do góry.

Wady domu na wąskiej działce

To sprawia, że często projekty domów na wąską działkę posiadają dwie, a często nawet trzy kondygnacje. O ile dla zdrowej, młodej osoby nie będzie to stanowiło problemu, to już jednak dla starszej lub chorej pokonywanie po kilka razy dziennie schodów w domu może być olbrzymim problemem i niedogodnością. To jednak nie koniec problemów, ponieważ wąska działka to najczęściej brak dużego i pięknego ogrodu, więc nie ma zwyczajnie miejsca na postawienie placu zabawa dla dzieci, czy też altanki, a nawet zwykłego grilla. Nie ma też mowy tym wypadku o postawieniu razem z domem garażu, co również nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Domy na wąskich działkach mają swoje zalety, jak i również wady. Warto wiedzieć o jednych i drugich, co pozwoli lepiej dobrać odpowiednią działkę.