Dekoracje świąteczne w duchu eko – piękne, ale bez przepychu

Nim na dobre z oferty sklepów znikną znicze, wystawy i półki zapełniają się świątecznymi świecidełkami. Raz w trendach są bombki mieniące się niczym dyskotekowe kule, raz zawieszki w kształcie anielskich popiersi. Co sezon przybywa w domach kilka kolejnych cacek, aż z czasem choinka wygląda coraz bardziej dziwacznie. Na gałązkach wiszą brokatowe elfy, a polarny niedźwiedź buja się na tle orzechów, zerkając spode łba w stronę wściekle różowego flaminga… A gdyby tak nieco uprościć?

Ekologiczne ozdoby bożonarodzeniowe

Pod tym pojęciem kryją się oczywiście wszystkie dekoracje wykonane z naturalnych surowców (jak słoma, drewno, suszone owoce i szyszki), jednak świąteczny dom nie musi być zupełnie pozbawiony błysku i mieniących się, wielobarwnych ozdób. Rzecz w tym, by w myśl dbania o planetę, użyć do świątecznego dekorowania domu przedmiotów już posiadanych. Strychy i piwnice kryją zwykle ogromne kartony zapomnianych skarbów, którym warto nadać nowe życie. Pomysłowe zestawiania, a czasem małe przeróbki starych artykułów świątecznych mogą całkiem odmienić ich charakter. Aby zachować spójność, warto w danym sezonie wieszać jedynie pasujące do siebie ozdoby, lub rozdzielić je tematycznie na kilka pomieszczeń. Przed świętami zakupy ozdób bożonarodzeniowych można tym razem zrobić w sklepie spożywczym. Orzechy i suszone plastry pomarańczy w połączeniu z laskami cynamonu, wystarczająco przystroją wieniec z jodłowego stroiszu.

ozdoby bożonarodzeniowe

Czy warto kupić żywe drzewko?

Zakup żywej choinki budzi wiele kontrowersji i nie zawsze ma coś wspólnego z dbaniem o przyrodę. Wszystkie ozdoby bożonarodzeniowe wyglądają znacznie piękniej na naturalnym drzewku, ponadto takie drzewko wspaniale pachnie. Kupno żywej choinki jest zasadne pod warunkiem wybrania drzewka doniczkowego, które zaraz po Świętach zostanie wysadzone do gruntu.

Drzewka cięte po Świętach niestety kończą swój żywot na śmietniku, natomiast choinka sztuczna może służyć kilkanaście sezonów. Dobrze jest samodzielnie rozważyć, która opcja w wieloletniej perspektywie lepiej się sprawdzi. Rozsądne zakupy ozdób przyniosą ulgę dla środowiska, ale i dla portfela.