Czym kierować się przy wyborze głośników komputerowych?

Spędzanie czasu wolnego przy komputerze to nie tylko domena dzieci, ale także dorosłych. Oglądanie filmów, słuchanie muzyki, granie w gry wymagają dobrego sprzętu audio. Dzięki temu do użytkownika dociera więcej dźwięków, co ma duże znaczenie szczególnie podczas przeżywania wirtualnych przygód oraz brania udziału w wirtualnych pojedynkach. Jakie cechy należy wziąć pod uwagę przy zakupie głośników komputerowych?

Jakość dźwięku

To pierwsza rzecz, jaką powinno się kierować przy wyborze modeli do odtwarzania dźwięku. Żadne szumy i zakłócenia nie mogą być słyszalne. Jakość tego, co wydobywa się z głośnika, można sprawdzić w prosty sposób. Jeżeli trzaski pojawiają się podczas regulacji głośności, raczej zaleca się rozważenie innego zestawu.

Konstrukcja i typ głośników

Głośniki komputerowe (https://www.sferis.pl/glosniki-komputerowe-4144) oznaczone są symbolami: 2.0 oraz 2.1. Te pierwsze to z reguły dwie małe lub średnie kolumny wyposażone w następujące elementy: wzmacniacz, pokrętła, przyciski, kable.

Głośniki z oznaczeniem 2.1 są nieco bardziej zaawansowane. Tutaj również ma się do czynienia z dwiema, niedużymi kolumnami, różnica jest jednak taka, że wyróżniają się one przetwornikami wysokotonowymi oraz subwooferem. Czym jest subwoofer? Innymi słowy, jest to głośnik dodatkowy pozwalający na generowanie basów i dźwięków o małych częstotliwościach. Głośniki 2.1 podłącza się do wyjścia słuchawkowego. Mogą służyć zatem jako dodatek nie tylko do komputera stacjonarnego, ale także laptopa, a nawet tableta i smartfona.

Zarówno głośniki komputerowe 2.0, jak i 2.1 to bardzo dobry sprzęt. Przy wyborze powinno zwrócić się uwagę na konstrukcję obudowy, materiał, z jakiego zostały wykonane, liczbę przetworników oraz kształt. Kolumny 2.0 mogą być lepsze od głośników 2.1 (pomimo braku dodatkowej funkcji w postaci subwoofera).

Cena

Dobre głośniki do komputera nie muszą być wcale drogie. Całkiem dobrze mogą spisywać się sprzęty, których cena oscyluje w granicach 200 złotych. Przed ostatecznym zakupem warto wziąć pod uwagę wyżej wymienione cechy: jakość dźwięku, konstrukcję oraz typ głośników.