Czy warto kupić pralkę wirnikową?

Większość młodych osób zupełnie nie pamięta lub nawet nie wiem, czym są pralki wirnikowe. Starsi użytkownicy z pewnością pamiętają je z czasów swojej młodości. Obecnie praktycznie we wszystkich domach obecne są pralki automatyczne, co jednak nie oznacza, że modeli wirnikowych nie da się zupełnie kupić. Czy jest to dziś jednak w ogóle wskazane? Czy warto kupić taką pralkę?

Czym jest pralka wirnikowa?

Każdy z nas doskonale wie, jak działa pralka automatyczna. Wystarczy tylko włożyć do niej ubrania, wybrać określonego rodzaju program a urządzenie zajmie się resztą. Począwszy od nabrania wody, po przeprowadzenie określonego programu prania, aż do wylania wody i wstępnego wysuszenia ubrań. W przypadku modelu wirnikowego jest jednak zupełnie inaczej. Jego działanie polega jedynie na tym, że umieszczony we wnętrzu pralki wirnik zaczyna wirować z dużą szybkością, powodując wprawienie w ruch wirowy wody, a w niej obecnego prania. I to dosłownie wszystko, ponieważ wodę do pralki (https://www.sferis.pl/pralki-3368) trzeba nalać samodzielnie, tak samo z resztą, jak i ją z niej usunąć po wykonaniu prania. Jak więc widać komfort użytkowania takiego urządzenia jest znacznie mniejszy. Czym zatem jego posiadanie ma jakiekolwiek zalety?

Najważniejsze zalety pralki wirnikowej

Z uwagi na to, że pralka wirnikowa jest znacznie mniej skomplikowana technicznie od pralki automatycznej, jest po pierwsze o wiele lżejsza, a po drugiej znacznie mnie awaryjna. Nikomu nie powinno sprawić trudności nawet samodzielne wniesienie takiej pralki nawet na 5 piętro schodami. Dzięki temu, że jest lekka, a także względnie niewielka, możliwe jest jej wyjmowanie tylko na czas używania, podczas gdy pozostały czas będzie spędzała schowana np. w schowku. Mała ilość części i praktycznie brak skomplikowanej konstrukcji powoduje, że pralki te potrafią działać znaczni dłuższej, niż nawet najlepsze automaty. A jakby tego było mało, pralki wirnikowe są po prostu bardzo tanie. Takie urządzenie kupić można już za zaledwie kilkaset złotych, podczas gdy przeciętnej jakości pralka automatyczna to wydatek minimum półtora tysiąca złotych.